statystyki

Matyja: PiS sam dezawuuje apele o pojednanie

autor: Rafał Matyja Politolog18.01.2019, 07:00; Aktualizacja: 18.01.2019, 10:17
Sejm oddał hołd Pawłowi Adamowiczowi. Na sali zabrakło m.in Jarosława Kaczyńskiego

Sejm oddał hołd Pawłowi Adamowiczowi. Na sali zabrakło m.in Jarosława Kaczyńskiegoźródło: PAP
autor zdjęcia: Jakub Kamiński

Zabójstwo Pawła Adamowicza będzie jednym z ważniejszych wydarzeń w historii III Rzeczpospolitej. Ale nie stanie się punktem zwrotnym w tym sensie, w jakim myślą o tym ludzie, którzy chcieliby rywalizacji politycznej wolnej od nienawiści i pogardy. Nie pozwoli na to ani logika konfliktu, ani nawet wymowa samego zdarzenia – zła, wobec którego różnimy się od pierwszego momentu, w którym dowiedzieliśmy się o tej zbrodni.

Część polityków i komentatorów od razu domagała się, by nie wiązać tego, co się stało, z polityką. Dla innych – związek tego morderstwa z polityką był oczywisty. Możemy być razem w żałobie, ale nie będziemy razem w ocenie samego zdarzenia.

Magazyn DGP z 18 stycznia 2019 r.

Magazyn DGP z 18 stycznia 2019 r.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna/Inne

Wnikanie w szczegóły motywów, które kierowały mordercą, jest niezwykle trudne. Pewne jest to, że zależało mu na publicznym dokonaniu zbrodni. Pewne jest to, co wykrzyczał ze sceny. Pojawiła się tam nazwa partii, która przez propagandę obozu rządzącego od trzech lat obciążana jest winą za wszystko. Czy ta propaganda miała wpływ na czyn zabójcy, czy była tylko jakąś doraźną racjonalizacją? Tego się nie dowiemy. Także dlatego, że wersja zdarzeń, jaką podają oskarżeni, nie musi odpowiadać rzeczywistości. Dobrze byłoby, gdyby osoby cieszące się zaufaniem opozycji miały wgląd w przebieg śledztwa, ale nie łudźmy się – nawet to nie wpłynie na rozwianie naszych wątpliwości.

Co więcej, nie wpłynie to istotnie na ocenę samego zdarzenia. O tym, jak oceniamy fakty, decyduje bowiem to, jak postrzegamy rzeczywistość jako taką. Decydują ramy, dzięki którym interpretujemy ją jako pewną całość. Nie da się myśleć bez ram. Można zachowywać krytycyzm wobec własnych sądów, uświadamiać sobie własne uwikłania. Ale nie można myśleć o faktach jako o zdarzeniach wyrwanych z kontekstu. Trudno nie wiązać tego, co krzyczał morderca, z propagandą wymierzoną w opozycję, trudno nie wiązać tego z kampanią wymierzoną w Pawła Adamowicza.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (14)

 • Inspektor Pracy(2019-01-18 11:37) Zgłoś naruszenie 2317

  .....abyśmy sie mogli pojednać musieli byście naprawić zlo , POtworne permanentne zło ,które wyrządziliście ludziom pracy. Tych bezimiennych którzy przez takich co Im przewodniczył Tusk w PO,bezimiennych mimo długoletniej pracy w najpodleszych warunkach (praca przy źródłach izotopowych ,rtęci, wysok ciśn, napięciach,temp,pyłach oraz gazach wybuchowych itp.,itp często już schorowani stracili 5 lat (tak ) mieli stracić 7 lat z wieku emerytalnego. Umarli,umieraja nie dożywszy tej emerytury albo drżą aby pracodawca nie wywalił Ich na pysk z roboty gdyż nie mają (stracili także) ochrony przedemerytalnej albo stracili nawet prace (dziesiątki tysięcy) ponieważ pracodawcy przez lekarzy stwierdzili, że się nie nadają już do Ich pracy na swoich stanowiskach i szukają obecnie żarcia na śmietnikach--no kurde Kogo mam bardziej żałować! Kto wprowadził w państwie cynicznie czynem,nie słowem permanentny stan nienawiści. (cieszcie się że mieliście prace -powiedział Tusk -jak wytrzeźwiał).Wy wiecie dobrze ,że przez takie postępowanie wywołuję się wojny ,masową rzeź niewiniątek.

  Pokaż odpowiedzi (9)Odpowiedz
 • opt(2019-01-20 00:03) Zgłoś naruszenie 73

  Witam słowami pojednania: witajcie zdradzieckie ***** , witajcie wszyscy z gorszego sortu, witajcie z bruzdami na głowie, witajcie komuchy i komuszki, pozdrawiam tych co stoją tam gdzie zomo...

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • kos(2019-01-18 13:24) Zgłoś naruszenie 63

  Pozdrawiam Administratora-Cenzora

  Odpowiedz
 • IP(2019-01-20 12:32) Zgłoś naruszenie 62

  Tusk ogłosił:” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących "....... a co zrobił z robotnikami pracującymi od 15 r życia zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i czasu pracy w szkodliwych oraz niebezpiecznych ,w soboty i swieta które za komuny były norma -bez dni zamiennie wolnych!. Stwierdził tez ,że jak "będą się Sądzić o to to podniesie koszty sądowe" i to uczynił podnosząc te stawki nawet 300krotnie.. Dz.U. 2015 poz. 1800 RMS dnia 22 X2015 r............Kopacz pseudoczłowiek powinna wiedzieć: „Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )”-- bez renty ani emerytury co już jest grozą- ......Okradziono tych ludzi bezczelnie w najPOdlejszy sposób...........Tusk usprawiedliwiając się oznajmił w TV, że musi tych ludzi wstecznie ograbić gdyż nikt za Nich nie płacił za ten przywilej emerytalny (prawo do emerytury za prace niebezpieczne w wieku 60 lat ) wcześniej dodatkowych składek po czym rozpoczął jak „Ćpun wyprzedawać rodowe srebra” czyli budowane właśnie kiedyś przez Nich zakłady pracy. Potem Wam i Im dołożył jeszcze bez konsultacji społecznych i Vacatio legis 2 lata co tez klepnęły Trybunalskie

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie