Prezydent Andrzeja Duda podpisał nowelizację ustawy o weteranach działań poza granicami oraz rozporządzenia w sprawie określenia wielokrotności kwoty bazowej stanowiącej przeciętne uposażenie żołnierzy zawodowych.

"Stulecie odzyskania niepodległości to czas, w którym pamiętamy o pokoleniach polskich patriotów, którzy ryzykowali swoje życie i zdrowie, aby Polska była wolna" - powiedział Błaszczak

Szef MON podkreślał, że dziś żołnierze i funkcjonariusze narażają swoje życie i zdrowie dla wolności naszego kraju w misjach poza granicami Polski. "Oni wszyscy bronią naszej wolności, naszej niepodległości, dlatego należy im się najwyższy szacunek i wsparcie. Szczególnie wsparcie dla tych, którzy stracili zdrowie na służbie" - dodał minister.

Błaszczak dziękował prezydentowi za jego inicjatywę, która - jak mówił - znosi barierę uniemożliwiającą otrzymanie statusu weterana. "Dziękuję panu prezydentowi za to, że pamięta o polskich żołnierzach i funkcjonariuszach" - dodał.

"Dobra służba musi być godnie wynagradzana. Ci, którzy służą Polsce, ojczyźnie powinni być godnie wynagradzani. I tak się właśnie dzieje" - oświadczył szef MON.