statystyki

Sześciopak Schetyny vs piątka premiera

autor: Grzegorz Osiecki, Tomasz Żółciak10.09.2018, 07:43; Aktualizacja: 10.09.2018, 08:07
Pakiet programowy KO zawiera niemal te same pomysły, które PiS zawarł w dwóch punktach z „piątki Morawieckiego” – czyli dzieci w wieku szkolnym, seniorzy, czyste powietrze, lokalna infrastruktura. Partie różnią się tu w szczegółach.

Pakiet programowy KO zawiera niemal te same pomysły, które PiS zawarł w dwóch punktach z „piątki Morawieckiego” – czyli dzieci w wieku szkolnym, seniorzy, czyste powietrze, lokalna infrastruktura. Partie różnią się tu w szczegółach.źródło: PAP
autor zdjęcia: Paweł Supernak

Centralizacja kontra decentralizacja, proeuropejskość kontra sceptycyzm wobec UE – tak Koalicja Obywatelska kreśli główne linie sporu z PiS. Oferta programowa opozycji jest w części zbieżna z tym, co proponuje partia rządząca

Swoje propozycje Koalicja Obywatelska umieściła w pakiecie nazywanym sześciopakiem. KO proponuje zmiany w polskiej szkole polegające m.in. na sfinansowaniu obiadów dla wszystkich uczniów. Koalicja chce również, by dzieci nie miały zadawanych lekcji do domu. W pakiecie mają być także podwyżki dla nauczycieli. Połowę kosztów takiej reformy wziąłby na siebie budżet państwa, a drugą miałyby sfinansować samorządy. KO nie podała kosztów tych propozycji. Jak wynika z naszych wyliczeń, ceny samych obiadów to ok. 4 mld zł.

Wszyscy uczniowie podstawówek i szkół średnich mieliby również sfinansowane przejazdy komunikacją publiczną. Dziś w części samorządów takie rozwiązania już działają, a w wielu innych są jednym z postulatów kampanijnych.

Są również propozycje pod adresem seniorów. Zakładają m.in. stworzenie centrów pomocy dla osób starszych czy specjalnego telefonu, za pomocą którego można wezwać pomoc lekarską czy fachowca do drobnych domowych awarii. Takie programy – niekiedy pilotażowo – również są już wdrażane w niektórych miastach, np. Poznaniu („Złota rączka dla seniora”).


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

 • Bert(2018-09-10 19:16) Zgłoś naruszenie 76

  Jedyne, co może sensownego zrobić PO, to przeprosić Polaków, rozwiązać się i udać do najbliższej prokuratury z wnioskiem o dobrowolne poddanie karze.

  Odpowiedz
 • won z naszego kraju(2018-09-11 06:49) Zgłoś naruszenie 41

  Opatrzone gęby nieudaczników, którzy mieli 8 lat, żeby zrobić cokolwiek dobrego dla nas i oczywiści nie zdążyli, bo byli zajęcie robieniem dobrze sobie i swoim kolesiom. PIS nic dobrego dla mnie nie zrobił, ale jak sobie przypomnę rządy POwców, to mam odruch wymiotny.

  Odpowiedz
 • nina(2018-09-10 09:44) Zgłoś naruszenie 32

  powiem tak politycy przed wyborami swoimi obietnicami to fantazją bijają na głowę Szklane domy Żeromskiego zahaczają o Cyberiade Lema za rządów pis czy platformy to same cuda w tym kraju się dzieją

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie