statystyki

Teheran szykuje szczyt osi antytrumpowej

autor: Zbigniew Parafianowicz05.09.2018, 07:59; Aktualizacja: 05.09.2018, 08:24
Iran przekazał swoim szyickim sojusznikom w Iraku część arsenałów rakietowych.

Iran przekazał swoim szyickim sojusznikom w Iraku część arsenałów rakietowych.źródło: ShutterStock

Przekazane irackim sojusznikom pociski Zelzal, Fatih-110 i Zulfikar mają zasięg do 700 km i mogą zagrozić sprzymierzonym z USA Arabii Saudyjskiej i Izraelowi.

Iran przekazał swoim szyickim sojusznikom w Iraku część arsenałów rakietowych. Chodzi o pociski balistyczne krótkiego zasięgu, które w ten sposób mają zostać zabezpieczone na wypadek ataku ze strony USA. Skutkiem ubocznym jest zwiększenie możliwości wojskowych irackich ugrupowań szyickich współpracujących z Teheranem. To często organizacje o niejawnej i zagmatwanej strukturze dowódczej. Trudno im wykazać związek z oficjalnymi władzami, przez co można wygodnie za ich pomocą prowadzić wojny zastępcze w regionie. Informacje o pociskach podał Reuters tuż przed zaplanowanym na piątek spotkaniem przywódców Rosji, Turcji i Iranu w Teheranie.

– Liczba (pocisków – red.) nie jest duża. Jednak jeśli będzie taka potrzeba, może zostać zwiększona – mówi jedno ze źródeł Reutersa.

Kolejny rozmówca agencji dodaje, że to element taktyki polegającej na zwiększeniu możliwości rażenia celów w krajach, które zagrażają interesom Iranu na Bliskim Wschodzie. – Wygląda na to, że Teheran chce uczynić z Iraku swoją daleko wysuniętą bazę rakietową – przekonuje.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie