statystyki

Teheran szykuje szczyt osi antytrumpowej

autor: Zbigniew Parafianowicz05.09.2018, 07:59; Aktualizacja: 05.09.2018, 08:24
Iran przekazał swoim szyickim sojusznikom w Iraku część arsenałów rakietowych.

Iran przekazał swoim szyickim sojusznikom w Iraku część arsenałów rakietowych.źródło: ShutterStock

Przekazane irackim sojusznikom pociski Zelzal, Fatih-110 i Zulfikar mają zasięg do 700 km i mogą zagrozić sprzymierzonym z USA Arabii Saudyjskiej i Izraelowi.

Iran przekazał swoim szyickim sojusznikom w Iraku część arsenałów rakietowych. Chodzi o pociski balistyczne krótkiego zasięgu, które w ten sposób mają zostać zabezpieczone na wypadek ataku ze strony USA. Skutkiem ubocznym jest zwiększenie możliwości wojskowych irackich ugrupowań szyickich współpracujących z Teheranem. To często organizacje o niejawnej i zagmatwanej strukturze dowódczej. Trudno im wykazać związek z oficjalnymi władzami, przez co można wygodnie za ich pomocą prowadzić wojny zastępcze w regionie. Informacje o pociskach podał Reuters tuż przed zaplanowanym na piątek spotkaniem przywódców Rosji, Turcji i Iranu w Teheranie.

– Liczba (pocisków – red.) nie jest duża. Jednak jeśli będzie taka potrzeba, może zostać zwiększona – mówi jedno ze źródeł Reutersa.

Kolejny rozmówca agencji dodaje, że to element taktyki polegającej na zwiększeniu możliwości rażenia celów w krajach, które zagrażają interesom Iranu na Bliskim Wschodzie. – Wygląda na to, że Teheran chce uczynić z Iraku swoją daleko wysuniętą bazę rakietową – przekonuje.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie