statystyki

Kraje Unii zapytają Polskę o Sąd Najwyższy

autor: Magdalena Cedro11.07.2018, 07:49; Aktualizacja: 11.07.2018, 07:59
Nie jest tajemnicą, że polskie władze najchętniej wykluczyłyby z procedury w ramach art. 7 Komisję Europejską lub zminimalizowały jej wpływ na cały proces.

Nie jest tajemnicą, że polskie władze najchętniej wykluczyłyby z procedury w ramach art. 7 Komisję Europejską lub zminimalizowały jej wpływ na cały proces.źródło: ShutterStock

Austria, która sprawuje prezydencję w UE, nie chce narażać nas na kolejne odsłony ostracyzmu. 18 lat temu też stała pod unijnym pręgierzem.

Nie udało się odwieść krajów członkowskich od kontynuowania procedury art. 7 i kolejne wysłuchanie odbędzie się po wakacjach. Pozostaje tylko kwestia tego, kiedy ono nastąpi. Polska próbuje sprawę opóźnić, powołując się na procedury. Według polskiego źródła dyplomatycznego Warszawa chce, by decyzja zapadła na posiedzeniu ministrów spraw europejskich krajów członkowskich, a nie na zbierającym się co tydzień spotkaniu ambasadorów.

Ci rozmawiali już o tym tydzień temu. 15 państw opowiedziało się za kolejnym wysłuchaniem, ale źródło zbliżone do prezydencji austriackiej twierdzi, że decyzja nie została jeszcze oficjalnie podjęta. Dyplomaci powrócą do tej kwestii dzisiaj. Jeżeli rzeczywiście kwestia kolejnego wysłuchania – jak chce polska strona – będzie miała zapaść na poziomie ministrów, to trzeba będzie z nią poczekać do 18 września, gdy zaplanowane jest kolejne posiedzenie. To opóźni moment, w którym po raz drugi Polska będzie musiała tłumaczyć się ze zmian w sądownictwie.

Rozmówca z Wiednia wskazuje, że za drugim wysłuchaniem przemawiają nowe okoliczności. Po pierwsze, Komisja Europejska uruchomiła procedurę o naruszenie unijnego prawa w związku z ustawą o Sądzie Najwyższym. Po drugie, wiele zamieszania wywołało przewidziane ustawą przejście sędziów w stan spoczynku wraz z pierwszym prezesem sądu. Dlatego tematem kolejnego wysłuchania będzie Sąd Najwyższy. – Decyzja jeszcze nie zapadła, ale będziemy chcieli wyjaśnić sytuację związaną z SN – informuje źródło.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • Bert(2018-07-11 12:47) Zgłoś naruszenie 60

    A Polska zapyta kraje unijne na podstawie jakiego przepisu traktatowego o to pytają. Bo tłumaczenia fejków z GWna i Newskwika to słaba postawa prawna w prawie międzynarodowym.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie