statystyki

Mucha: Polacy zasługują na referendum konstytucyjne [WYWIAD]

autor: Grzegorz Osiecki26.04.2018, 07:59; Aktualizacja: 26.04.2018, 09:31
Pałac Prezydencki w Warszawie

Pałac Prezydencki w Warszawieźródło: ShutterStock

Vox populi, vox Dei. Skoro tak, nikt nie powinien zabraniać narodowi wypowiadania się w kwestii ustawy zasadniczej – mówi Paweł Mucha, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP

Referendum konstytucyjne: będzie czy nie?

Są głosy Polaków, że chcieliby się wypowiedzieć na temat zmian w konstytucji, zanim decyzję podejmą politycy. Nie widzę podstaw, by ograniczać swobodę wypowiedzi suwerena na temat ewentualnych zmian w konstytucji.

Możliwa niska frekwencja oznacza porażkę przedsięwzięcia. Czym innym są deklaracje w sondażach, a czym innym udział w głosowaniu.

Na pewno będziemy robili wszystko, by frekwencja była jak najwyższa. Pytania mają być proste i będziemy zadawali je w sprawach, które interesują opinię publiczną. Niska frekwencja byłaby sygnałem słabego zainteresowania tematem zmiany konstytucji. Tego, że nie mamy do czynienia z tzw. momentem konstytucyjnym. Ja uważam, że taki moment dziś mamy.

Jak w kalendarzu przygotowań do referendum plasuje się dzisiejsza konwencja konstytucyjna?

Konwencję otworzy ważne polityczne wystąpienie prezydenta, jest bardzo prawdopodobne, że prezydent poinformuje o pytaniach referendalnych. Wezmą w niej udział eksperci, przedstawiciele pracodawców, związkowców, trzeciego sektora. Będziemy dyskutować w czterech panelach merytorycznych. O gospodarce i pracy, drugi będzie adresowany do młodych ludzi, w końcu konstytucję pisze się na dziesięciolecia. Będzie też panel poświęcony polskiej wsi oraz dyskusja na temat konstytucyjnego aspektu samorządności i trzeciego sektora.

Kiedy będziemy mieli jasność co do pytań, jakie znajdą się we wniosku do Senatu?


Pozostało jeszcze 84% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie