statystyki

Zaremba: Prezydent przegrał rozgrywkę o MON, ale się cieszy

autor: Piotr Zaremba18.12.2017, 07:15; Aktualizacja: 18.12.2017, 08:04
"Tym to ciekawsze, że jedną rozgrywkę Duda przegrał. Odgrażał się, że zablokuje nominację Antoniego Macierewicza w momencie rozdawania tek do nowego rządu. Nie zdecydował się na to. "

"Tym to ciekawsze, że jedną rozgrywkę Duda przegrał. Odgrażał się, że zablokuje nominację Antoniego Macierewicza w momencie rozdawania tek do nowego rządu. Nie zdecydował się na to. "źródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Slawomir Kaminski Agencja Gazeta

W obozie rządowym zapanowała atmosfera miodowego miesiąca. Wbrew przestrogom obrońców Beaty Szydło sondaże się nie pogorszyły. Na internetowych forach coraz więcej zaniepokojonych początkowo zwolenników PiS deklaruje zachwyt awansem Mateusza Morawieckiego. Pojawia się argument: taki sprawnie poruszający się na europejskich salonach polityk to może być dobra broń albo lekarstwo na ewentualny powrót Donalda Tuska.

Gdy śledziło się debatę nad exposé nowego premiera w Sejmie, można było odnieść wrażenie na podstawie mowy ciała, gestów, mimiki, że Jarosław Kaczyński zachowywał się inaczej, niż kiedy śledził wystąpienie swojej poprzedniej nominatki. Gdy oklaskiwał nowego szefa rządu, czuło się entuzjazm.

Ale była też inna osoba, która tak się zachowywała – Andrzej Duda, dla którego specjalnie przesunięto czas exposé, aby mógł je śledzić z loży. Prezydent omal się nie zrywał z miejsca w pewnych momentach. Można powiedzieć, że nowy premier pogodził go z jego dawnym obozem. Są już symptomy tej zmiany, choćby zgoda na końcowy kształt sądowych ustaw.

Reakcje prezydenta wskazują na to, że choć konfiguracji z Morawieckim nie wymyślił, to zainwestował w nią psychicznie, podobnie jak i Kaczyński. U prezesa może to być nadzieja na wykreowanie następcy. A u Dudy? Oczekiwanie na to, że władzę objął ktoś, kto będzie go przynajmniej szanował. Może czasem słuchał.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie