Mariusz z "Ucha prezesa": Krew mnie zalewa gdy widzę, co robią w TVN czy TVP. Czysta propaganda

autor: Robert Mazurek23.03.2017, 20:00; Aktualizacja: 24.03.2017, 07:57
Mikołaj Cieślak

Mikołaj Cieślak, fot. Darek Golikźródło: Dziennik Gazeta Prawna

- Zmienił się reżim, zmienili się dziennikarze, lecz telewizja i radio publiczne wciąż zajmują się wspieraniem władzy. Tuszują jej wpadki oraz wyolbrzymiają podłość opozycji - zauważa Mikołaj Cieślak, aktor oraz artysta kabaretowy, współtwórca Kabaretu Moralnego Niepokoju w rozmowie z Robertem Mazurkiem.

Z PiS-u łatwiej?

Jak rządziła Platforma Obywatelska, to kabarety były apolityczne albo kpiły z opozycji, a teraz – dla odmiany – wszyscy śmieją się z rządu.

Wy trochę też.

Ale Robert Górski, robiąc „Posiedzenia rządu Tuska”, był chyba jedynym, który się z tego wyłamał.

Powiedziałeś kiedyś w wywiadzie, że „w środowisku show-biznesu należy głosować na Platformę”.

To się zmieniło.

Naprawdę?

Tak, teraz można głosować również na inne partie, byle nie na PiS. Na Kaczyńskiego się nie głosuje i tyle.

A właściwie dlaczego nie?

Tego nie trzeba tłumaczyć. Bo dyktatura, faszyzm i ograniczenie swobód obywatelskich. A jakich swobód, to ci już wyłożyła Magdalena Jethon (Magdalena Jethon: Strasznie mnie ten Kaczor wpieprza ). To jest ten poziom refleksji, który obserwujemy w środowisku.

Ty nie protestujesz przeciw odbieraniu swobód.

Bo nie czuję, by mi jakieś swobody odbierano.

Zdaniem satyryka Piotra Bałtroczyka: „Kaczyński nie lubi kobiet i dlatego twarzami swoich rządów uczynił grupę agresywnych, bezczelnych, obłudnych, zakłamanych i brzydkich stworów”. I tu padają nazwiska pań z PiS.

Jestem przeciwny wprowadzaniu hejtu do mowy publicznej. Nigdy bym tak o nikim nie powiedział. Rozumiem, że ma Bałtroczyk swoje poglądy, ale żeby wyrażać je w ten sposób...

To pochodna tego, że w środowisku nie można być pisowcem?

Pisowcem możesz zostać w najbardziej nieoczekiwany sposób. Opowiadałem ci, jak kiedyś powiedziałem na próbie coś o Smoleńsku?

Mnie tak, czytelnikom nie.

To była próba imprezy kabaretowej i ja, mając podpięty mikrofon, rzuciłem do kogoś: „Chyba nie myślicie, że państwo polskie zrobiło wszystko, by wyjaśnić Smoleńsk?”. I zapanowała grobowa cisza! Potem podchodzi do mnie jeden z artystów i szepcze: „Ja też tak myślę”. Co się dzieje? Nie możemy głośno powiedzieć, że nie wierzymy, iż państwo, które jego minister określił jako „ch...j, d...a i kamieni kupa”, zrobiło wszystko dla swojego prezydenta!

Możemy, ale wtedy jesteśmy pisowcami, jak Kazik Staszewski, który powiedział, że nie wie, co się stało w Smoleńsku.

Ja też. I co? Czy to oznacza, że wierzę w zamach? Nie, chciałbym po prostu, by okoliczności tej katastrofy zostały lepiej zbadane. I nie mówcie mi, że jak nie wierzę w raport Anodiny, to mam sobie robić parówkowe eksperymenty.

Mówiłeś za poprzedniego reżimu, że „dziennikarze mediów publicznych za wszelką cenę tuszują wpadki rządu”.

Teraz jest tak samo. Zmienił się reżim, zmienili się dziennikarze, lecz telewizja i radio publiczne wciąż zajmują się wspieraniem władzy. Tuszują jej wpadki oraz wyolbrzymiają podłość opozycji – ta zasada funkcjonowania mediów publicznych jest dla mnie obrzydliwa.

Niestety, PiS ją zachował.

Niestety.

Oglądasz „Wiadomości”?

Może raz czy dwa widziałem nowe „W”. I nie mogę tego oglądać tak samo jak „Faktów”, bo to są tak samo skrzywione politycznie tuby propagandowe. Nie oglądam tego dla zasady, bo mnie krew zalewa, gdy widzę, co robią w TVN 24 czy w publicznej. Czysta propaganda.

To skąd czerpiesz wiedzę o świecie?

Z drzew.

Ich ostatnio coraz mniej.

Dlatego jestem skazany na portale internetowe. Przeglądam je wszystkie od lewa do prawa i czuję się jak śmieciarz, który cały czas w tym gąszczu odwala to, co zjedzone, przegnite i cuchnące. Licząc na to, że na końcu trafi na coś pożywnego. Czasem wygrzebuję kawałek świeżego chleba i dowiaduję się, co dzieje się na świecie, a nie tylko kogo nienawidzi autor tekstu.

Nie opowiedziałeś się dotychczas.

I się nie opowiem, bo ja mogę tobie prywatnie powiedzieć, na kogo głosuję, ale nie będę tego rozgłaszał publicznie.

Magda Jethon uważa, że każda osoba publiczna powinna się opowiedzieć. Bo jak tego nie zrobisz, to obiektywnie rzecz biorąc, wspierasz PiS.

Ale dlaczego miałbym komuś polecać, na kogo głosować? Dlatego, że jestem znany, że ktoś mnie kojarzy albo lubi? Jakie mam prawo, by ludziom tłumaczyć, jakie mają podejmować decyzję, co jest dobre, a co złe? Jeśli pomylę się na własny rachunek, to moja strata, ale nie potrafiłbym spojrzeć w oczy ludziom, których namówiłbym do głosowania na Marcinkiewicza czy Giertycha. Przecież taki ktoś mógłby potem przyjść i powiedzieć: „No, panie Cieślak, ale się przez pana wygłupiłem!”, i dać mi z liścia. To ja już wolę mieć całą gębę.

Swoją drogą w kabarecie macie różne poglądy.

Czy ja wiem? W najważniejszych sprawach poglądy mamy zbliżone, tylko różne przekonanie, kto je najlepiej będzie reprezentował, dlatego różnie głosujemy. I to od zawsze. Ja głosowałem na Wałęsę, Robert na Mazowieckiego. Od tego czasu wszystko się pozmieniało...

Powiedziałeś, że w najważniejszych sprawach się zgadzacie.

Na przykład wszyscy uważamy, że jeżeli ktoś był umoczony w komunizm, był działaczem, ubekiem czy wtyką, nie powinien brać udziału w życiu publicznym. No i kiedy widzę, że w telewizji jako autorytet występuje dawny szef WSI gen. Marek Dukaczewski, że każda partia ma swojego Piotrowicza, to mnie szlag trafia.

Chyba nie tylko ciebie.

Wiesz, co mnie irytuje? Że podziały polityczne wkraczają w inne sfery życia. Chętnie zobaczyłbym dobry film o żołnierzach wyklętych. Przecież to genialny temat, możesz to zrobić jak „Bękarty wojny”, jak western, film sensacyjny, ale nie, tu wszystko jest podporządkowane temu, kto to zrobi. I od razu wiadomo, że jak bierzesz się do tematu żołnierzy wyklętych, to jesteś z PiS-u.

Ze dwa lata temu mówiłeś: „Coraz więcej ludzi ma poczucie, że są oszukiwani, dymani, i zastanawia mnie ich wytrzymałość na dymanie”.

Tu się trochę zmieniło, ale niewiele. Ludzie wciąż są oszukiwani i okłamywani – i mówiąc to mam na myśli kondycję mediów, którą oceniam bardzo źle. Nie tylko są skrajnie upolitycznione, ale i ogłupiające, bo produkują kompletną sieczkę.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (35)

 • kobieta sukcesu(2017-03-24 09:04) Zgłoś naruszenie 891

  Wyłącz telewizor włącz myślenie !

  Odpowiedz
 • Pan Murzyński - Filipiński(2017-03-23 21:02) Zgłoś naruszenie 7724

  Znam prosty sposób na to by zjednoczyć leminga z pelikanem. Kiedy mówię, że jestem kukizowcem obydwaj rzucają się na mnie zgonie, jak na wcielone zło, które chce odebrać im wiarę w prosty dwubiegunowy świat.

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • pajuj(2017-03-23 20:28) Zgłoś naruszenie 77121

  Panie Mikolaju. Niestety tontak nie działa. Pan probuje postawić się po środku, a obecna narracja jest taka, ze jak zaglosuje pan za innymi partiami to albo jest pan lewakiem albo faszysta. I niestety sporo w tym racji. Czy się to komuś podoba czy nie PO to obecnie jedyna realna alternatywa dla niszczących Polske rządów PIS i nie pisze tego z radoscia

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • Chudy byk(2017-03-23 21:24) Zgłoś naruszenie 6749

  do pajuj Od tej "alternatywy jeszcze długo się nie wyleczymy. Osiem lat rządów aferzystów i wystarczy.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Iwona(2017-03-24 12:27) Zgłoś naruszenie 5524

  Pan Cieślak powiedział na początku wywiadu jedno z wielu prawdziwych kwestii, za Platformy nie wypadało żartować z rządzących i cały świat medialny się tego trzymał. Teraz znów wróciliśmy do normalności. Jak świat światem zawsze ludzie śmieli się z władzy. Za PO było jedno wielkie zakłamanie!

  Odpowiedz
 • polska to dziwny Kraj(2017-03-23 20:44) Zgłoś naruszenie 4920

  Tutaj się nie rządzi...... Tu się ciągle walczy o Władzę.... Opozycja nie usiedzi 5 minut w spokoju tylko Musi mieć Władzę już, teraz. I to nie ważne czy akurat PO jest na stołu a PIS pod czy na odwrót.... To jak takie dzieci które nie mogą żyć bez zabawki. Podzielmy polskie na pół jak Sudan i najlepiej jak jedni dostaną dożywotnio Władzę w 1 części, a drudzy w drugiej części.... Bo Demokracja to nie jest dla polityka rzeczą zrozumiała - zwłaszcza jak przegra w Wyborach to tego nie jest w stanie pojąć.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Johny bravo(2017-03-24 13:03) Zgłoś naruszenie 4833

  Jak narazie w naszym kraju nie ma żadnej rozsądnej alternatywy dla Pisu. Więc ludzie wolą już głosować na PiS niż dać dojść do władzy takim z PO albo Nowoczesnej którzy dla własnych interesów sprzedali by państwo a z uczciwie pracujących ludzi zrobili niewolnikow.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • atef(2017-03-24 10:52) Zgłoś naruszenie 4225

  Pana słowa, miły Mikołaju, to jest sieczka. Przykro...

  Odpowiedz
 • G(2017-03-24 06:43) Zgłoś naruszenie 4026

  Lewactwo

  Odpowiedz
 • JJB(2017-03-24 11:32) Zgłoś naruszenie 3112

  Komentarze potwierdzaja to o czym mowil p. Mikolaj. Pluja na Niego z lewa i prawa. Ciesze sie ze czytalem ten wywiad. Panie Mikolaju, mysle tak jak Pan.

  Odpowiedz
 • as(2017-03-24 14:31) Zgłoś naruszenie 306

  kto w dzisiejszych czasach ogląda telewizję ? i po co ? przecież wszystko jest w sieci, dwa razy szybciej kiedy chcesz i jak chcesz. to przeżytek tak jak linia maginota, czołgi czy samoloty na współczesnej wojnie :)

  Odpowiedz
 • Oo(2017-03-24 09:18) Zgłoś naruszenie 2846

  Za TVN chociaż nie muszę płacić abonamentu.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Stawe(2017-03-24 13:24) Zgłoś naruszenie 2432

  Ogromną przykrość sprawił mi ten wywiad. Uległem powszechnemu złudzeniu, że literaci muszą być porządnymi ludźmi, malarze znają się na malarstwie a satyrycy potrafią myśleć. To tak, jakby wierzyć, że aktor grający Batmana potrafi latać. Po katastrofie w Smoleńsku czytałem wszystkie raporty, relacje dziennikarskie itp. Po pewnym czasie na tyle na ile potrafiłem, wyrobiłem sobie pogląd na to wydarzenie. Jeżeli gość po Uniwersytecie mówi mi, że nie wie co się stało w Smoleńsku i sugeruje, że może Macierewicz wyjaśni, to jest mi po prostu żal, że po raz kolejny zawiodłem się na ludziach. Szkoda mi Rewińskiego, szkoda mi Pietrzaka. Widzę, że idą następni. Może to wirus?

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • stncls67(2017-03-24 09:15) Zgłoś naruszenie 1928

  Wybór jest. Między państwem teoretycznym a dyktaturą. A artyści mainstreamu, tacy jak pan Mikołaj, zawsze będą starali się przypodobać i jednym i drugim. Za dużo pieniędzy do stracenia a kredyt trzeba spłacić.

  Odpowiedz
 • Stawe(2017-03-24 12:54) Zgłoś naruszenie 1816

  Coś dziwnego się dzieje z ludźmi, wydawało by się myślącymi - jeżeli TVP-1 i TVN-24 to taka sama propaganda, to ja byłem wychowywany w innym kraju a ****** umieją latać.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • ja(2017-03-24 16:02) Zgłoś naruszenie 724

  Uwaga, ogłaszam sondę. Czy ustawy pod producentów ekranów akustycznych (w kadencji 2005-7) i deweloperów (tzw. Lex Szydło) powstały, bo: 1. Kaczyński i Szydło wzięli łapówkę? 2. Kaczyński i Szydło to kretyni? W komentarzach wpisywać tylko 1 lub 2. Albo 1 i 2 :D

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie