statystyki

Schetyna: Duda i Szydło powinni zaangażować się w rozwiązanie sporu wokół TK

15.03.2016, 14:40; Aktualizacja: 15.03.2016, 14:52
Grzegorz Schetyna

Grzegorz Schetynaźródło: PAP

Szef PO Grzegorz Schetyna uważa, że w rozwiązanie sporu wokół TK powinni zaangażować się prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło. Jak ocenił, konsekwencją „braku aktywności” szefowej rządu i nieopublikowania orzeczenia TK z 9 marca, będzie wniosek o postawienie jej przed Trybunałem Stanu.

Reklama


Reklama


Schetyna podczas wtorkowej konferencji prasowej w Kielcach wyraził oczekiwanie, że prezydent i premier „zaangażują się” w rozwiązanie konfliktu wokół TK.

Zdaniem szefa PO „bardzo prostym” sposobem zakończenia sporu, byłoby zaprzysiężenie przez prezydenta trzech sędziów (wybranych w październiku ub.r.) i opublikowanie przez premier orzeczenia TK z 9 marca.

„Spowodowałoby to zakończenie kryzysu wokół TK, a także pokazałoby, że Polska jest jednak demokracją konstytucyjną, tzn. że najwyższą władzę w Polsce sprawuje prezydent i premier, a nie prezes największej partii, który jest przecież tylko szeregowym posłem - oprócz tego że jest prezesem PiS” – powiedział Schetyna.

Zdaniem lidera PO, sprawa TK jest „wielkim sprawdzianem dla naszej konstytucyjnej demokracji, sprawdzianem dla tych 26 lat tego, czy odrobiliśmy lekcje dojrzałości i przyzwoitości politycznej”.

"Wydaje mi się, że najbliższe dni powinny dać zdecydowaną odpowiedź w tej kwestii - czy prezydent, premier podejmuje swoje konstytucyjne obowiązki, czy po przemyśleniu podejmuje decyzję, że chce łamać konstytucję i prawo. I muszą się liczyć te osoby z tym, że będą w sposób konstytucyjny za to odpowiadać” – dodał Schetyna.

Zapytany, czy PO będzie przygotowywała wniosek o postawienie premier Szydło przed Trybunałem Stanu, odpowiedział: „to jest prosta konsekwencja tych zdarzeń - jeżeli nie będzie aktywności, podejmowania decyzji, to jest to decyzja pani premier, że wybiera taką drogę”.

„I w konsekwencji to jest ta droga, droga pod Trybunał Stanu niestety. Mówię to z pełną odpowiedzialnością, bo musimy wiedzieć, że zapisy konstytucji musimy szanować i to dotyczy wszystkich polskich obywateli, a szczególne tych, którzy są odpowiedzialni za państwo w sposób największy, czyli prezydenta i premiera rządu” – ocenił polityk.

Schetynę poproszono też o komentarz do słów prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który komentował w poniedziałek w TVP o różne propozycje rozwiązań sprawy TK ze strony opozycji. „Te wszystkie pomysły z 18 sędziami są bezsensowne (...). Nie ma żadnego powodu, żeby zwiększać liczbę członków TK. Jeśli chodzi o wybór sędziów 2/3 głosów, to byłoby to dobre, ale wtedy, gdyby opozycja była inna niż w tej chwili jest” - podkreślił prezes PiS. Dodał, że takie rozwiązanie nie jest możliwe, kiedy opozycja - jak PO - nazywa się „totalną opozycją”.

„Jesteśmy opozycją totalną, bo władza jest władzą totalną. Nie buduje odpowiedzialnej debaty, rozmowy, nie ma argumentu, który szuka kompromisu, tylko jest argument siły, narzucenia swojej woli politycznej” – ocenił Schetyna.

„Dzisiaj jesteśmy świadkami, że z demokracji parlamentarnej demokracja staje się jednoosobowa, nazwałbym ją +nowogrodzką+, tzn. że wszystkie najważniejsze decyzje w państwie polskim podejmowane są w siedzibie PiS przez jego prezesa” – powiedział szef PO.

Schetyna mówiąc o „totalnej polityce" PiS mówił o: likwidacji służby cywilnej, „skoku” na media publiczne, połączeniu funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, zmianach w zasadach prowadzenia kontroli operacyjnej przez służby, sytuacji w spółkach Skarbu Państwa.

"Tego nie będziemy akceptować w żaden sposób (…) Będziemy odpowiadać, uruchamiać media, opinię publiczną, nie będzie zgody na takie działania (…) Polska nie jest prywatną własnością prezesa Kaczyńskiego, nie dopuścimy do takiego postrzegania naszego kraju (…) Nie będzie na to zgody, PO będzie twardo o tym mówić i te działania przywoływać” – dodał.

B. ministra spraw zagranicznych poproszono też o komentarz do sobotniej wypowiedzi szefa MON Antoniego Macierewicza, który ocenił, że po katastrofie smoleńskiej można powiedzieć, iż Polska „była pierwszą wielką ofiarą terroryzmu we współczesnym konflikcie”.

„Takie opinie zdumiewają, kompromitują, nikt nie rozumie tych słów (…) W kwestii tak poważnego oskarżenia i opisu rzeczywistości, powinna zabrać głos premier Szydło - bo ona jest szefową ministra obrony narodowej i ona powinna wytłumaczyć tę wypowiedź (...)” – stwierdził Schetyna.

Reklama


Źródło:PAP

Reklama

 • Wiadomo(2016-03-15 15:33) Odpowiedz 209

  Powinni, ale boją się jarka.

 • demaskatorObłudy(2016-03-15 16:31) Odpowiedz 119

  Nie !!! Prezydent i Premier powinni zająć się gospodarką i rozwojem a pozostałości po zacofaniu (komunistyczny trybanał) rozwiązać, rozliczyć do 5-tego pokolenia i oddzielić "grubą krechą"...

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • kALIF(2016-03-15 15:25) Odpowiedz 912

  DZisiaj Grzegorz Schetyna zaklina się, że nie pozwoli na zawłaszczenie Polski, ale to Donald Tusk po wybuchu afery hazardowej pod koniec 2009 roku przestrzegał swoich aferałów:Wygląda na to, że Tusk wykrakał i Polacy chyba nie wybaczą Platformie tych ośmiu lat nicnierobienia, ciepłej wody w kranie, polityki miłości, głupkowatego hasła „tu i teraz”, a także niezliczonej ilości afer, przekrętów oraz skandali podlanych propagandą sukcesu.Gdyby nie fakt, że mamy do czynienia z aferałami, mówilibyśmy o sprawiedliwości dziejowej. A tak powiemy tylko, że na złodzieju czapka gore…

 • Suweren(2016-03-15 16:04) Odpowiedz 914

  Schetyna jedź pouczać swoich pryncypałów do KE i RE, skoro naród nie jest Twoim suwerenem.

  Pokaż odpowiedzi (3)
 • Krytyk oszustów(2016-03-16 10:44) Odpowiedz 12

  Pan Schetyna powinien skierować ten apel do tego pana , który pociąga za sznurki wiele marionetek. Przy okazji pytania: 1). Dokad ten pan doprowadzi nasz piękny Kraj ? 2). Dlaczego inteligentni i wykształceni ludzie na wysokich stanowiskach boją się tego czlowieczka, którego b. negatywnie może osądzić historia ? ( Ten obywatel nie mówi jasno dokąd zmierza. Czy ktoś go o to pyta? ) ..........................................Uważam, że wielu z nas nie głosowało na PO, bo oni zwyczajnie się zużyli i narobili wiele zła..................................... Głosując na PiS nie do przewidzenia był fakt zdobycia tak wielkiej większości w Parlamencie dzięki fatalnemu systemowi (Donta ?) w liczeniu mandatów. To co obecnie bzdurzą, że "suweren" dał im prawo do psucia prawa jest politycznym zboczeniem, wykorzystującym niestety ciemną część ludu, który w 60% nie przeczytał w ciągu roku ani 1 książki.. Zamist dobrej zmiany mamy najgorszą jaka mogła się nam przytrafić.(odwagi)

 • Krytyk oszustów(2016-03-16 10:38) Odpowiedz 12

  Pan Schetyna powinien skierować ten apel do tego pana , który pociąga za sznurki wiele marionetek. Przy okazji pytania: 1). Dokad ten pan doprowadzi nasz piękny Kraj ? 2). Dlaczego inteligentni i wykształceni ludzie na wysokich stanowiskach boją się tego czlowieczka, którego b. negatywnie może osądzić historia ? ( Ten obywatel nie mówi jasno dokąd zmierza. Czy ktoś go o to pyta? ) ..........................................Uważam, że wielu z nas nie głosowało na PO, bo oni zwyczajnie się zużyli i narobili wiele zła..................................... Głosując na PiS nie do przewidzenia był fakt zdobycia tak wielkiej większości w Parlamencie dzięki fatalnemu systemowi (Donta ?) w liczeniu mandatów. To co obecnie bzdurzą, że "suweren" dał im prawo do psucia prawa jest politycznym zboczeniem, wykorzystującym niestety ciemną część ludu, który w 60% nie przeczytał w ciągu roku ani 1 książki.. Zamist dobrej zmiany mamy najgorszą jaka mogła się nam przytrafić.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama