statystyki

Większy nadzór służb i specustawa na Światowe Dni Młodzieży

autor: Piotr Szymaniak25.02.2016, 07:09; Aktualizacja: 25.02.2016, 13:13

Rząd przygotował specustawę w związku z organizacją wizyty papieża w Krakowie. Światowe Dni Młodzieży (ŚDM), które odbędą się latem 2016 r., nie są pierwszą dużą imprezą organizowaną w Polsce.

Reklama


Reklama


Jednak zdaniem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów „w odniesieniu do wydarzeń o charakterze religijnym, choćby tak licznych i złożonych jak organizacji ŚDM, nie stosuje się przepisów ustawy z 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych”. W tej ustawie wprost nie ma takiego wyłączenia.

– W piśmiennictwie wskazuje się raczej, że przepisów ustawy nie stosuje się do takich wydarzeń jak msze, pogrzeby czy procesje , ale też trudno uznać ŚDM jako imprezę artystyczno-rozrywkową, o jakiej mowa w definicji imprezy masowej – tłumaczy Cezary Kąkol, autor komentarza do ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych.

Spec ustawa zwiększa w okresie od 1 lipca do 31 sierpnia uprawnienia policji. Będzie ona mogła „pobierać, uzyskiwać, gromadzić, sprawdzać i wykorzystywać informację, w tym dane osobowe” zarówno o osobach stwarzających zagrożenia dla bezpieczeństwa, jak i osób zarejestrowanych jako uczestnicy ŚDM lub wolontariuszy współpracujący przy ich organizacji. Gromadzenie danych może się odbywać także bez wiedzy i zgody tych osób. – Zakres uprawnień policji w tym względzie jest bardzo szeroki i nie ogranicza się tylko do uczestników ŚDM, ale do każdego, kto może stwarzać jakieś zagrożenie. Przepisy w tym kształcie pozwalają potraktować każdego mieszkańca np. Krakowa jako osobę, którą może zainteresować się policja– mówi Wojciech Klicki z fundacji Panoptykon, który dodaje, że na szczęście w projekcie znalazł się zapis o usuwaniu w ten sposób gromadzonych danych do końca września 2016. Poza tym na wniosek Archidiecezji Krajowskiej policja będzie wydawać rekomendacje na temat osób, chcących zostać wolontariuszami. – Przy czym opinia ma charakter arbitralny i nie wymaga uzasadnienia. Osoba, której dotyczy, nawet nie dowie się, jakimi argumentami kierowała się policja odmawiając wydania rekomendacji – zwraca uwagę prawnik.

Do tego Straż Ochrony Kolei w razie istnienia uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa lub wykroczenia, będzie mogła przeszukiwać bagaże podróżnych w pociągach czy na dworcach. Uprawnienie takie ma jej przysługiwać od 18 lipca do 2 sierpnia, ale w projekcie nie wskazano, że chodzi tylko o pociągi zmierzające do Krakowa. SOK zyska więc prawo do przeszukań wszystkich pasażerów.

Projekt przewiduje też możliwość przyznania dotacji celowej na obsługę medialną tego wydarzenia dla Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Katolickiej Agencji Informacyjnej. Ma ona wynieść ok 18 mln zł.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Reklama

  • Krakus.(2016-02-25 08:09) Odpowiedz 00

    Służby ciężko pracują ale na nic jak iidioci i fanatycy religijni w Rządzie.. Kościół rządzi. Polska nic nie zarobi na tym cyrku.Prywatne osoby tak...Żadna służba nie uchroni jak przyjadą Samobojcy z wirusem EBOLA itp.Tego spędź nie da się odwołać fakt, ale pomyśleć na przyszłość,że dzisiaj nie stać Polski na takie imprezy za 180 mil.minimum.Jak się coś nie stanie...Bo wtedy..katastrofa finansowa dla kraju.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama