Pierwsza dama, witając w sobotę przed mszą na jasnogórskim szczycie kilka tysięcy uczestniczek pielgrzymki, m.in. akcentowała potrzebę wspólnego działania wobec wielkiego wyzwania, jakim jest walka z nowotworami i przypominała, że choroba nowotworowa dotyka wiele tysięcy kobiet.

„Uważam za niezwykle cenne i wspaniałe, że są państwo razem – dzisiaj i na co dzień. Z własnego doświadczenia, także z doświadczenia mojej rodziny wiem, jak ogromnie ważna jest w walce z chorobą obecność innych - osób bliskich i zaufanych, a także profesjonalnie niosących pomoc. Dla mnie jest to także bardzo istotne, dlatego tak bardzo zależało mi, aby tutaj dzisiaj z paniami być” - zadeklarowała Agata Kornhauser-Duda.

Pierwsza dama wyraziła radość z faktu spotkania z Amazonkami w sanktuarium jasnogórskim, gdzie – jak mówiła - od stuleci wypraszane są pomoc, otucha i siły w pokonywaniu życiowych trudności. „Jestem przekonana, że ta pielgrzymka doda paniom odwagi w zmaganiach z chorobą i napełni nadzieją na lepszą przyszłość” - mówiła.

Reklama

Agata Kornhauser-Duda wspomniała też wizytę sprzed kilku miesięcy w Pałacu Prezydenckim przedstawicielek Amazonek. „Jestem pod ogromnym wrażeniem energii, entuzjazmu środowiska Amazonek, a przede wszystkim wewnętrznego i zewnętrznego ich piękna” - zaznaczyła małżonka prezydenta.

Reklama

„Darzą się panie uwagą, empatią, troską i wsparciem w sposób naprawdę niezwykły. Własne dramatyczne przejścia stają się dla pań impulsem do działania na rzecz innych, do bycia razem z tymi, którzy także cierpią. Ta postawa wzajemnej solidarności imponuje mi i powinna być przykładem na to, jak wiele dobra może czynić człowiek, który sam zetknął się z bólem i rozpaczą” - uznała.

„Chciałabym, aby to świadectwo docierało do jak najliczniejszej grupy kobiet w Polsce. Każda z nas może przecież zachorować, a wtedy obecność osób o podobnych doświadczeniach, ich umiejętność postawienia się na naszym miejscu, będzie miała nieocenione znaczenie” - podkreśliła Agata Kornhauser-Duda.

Małżonka prezydenta wyraziła swe najwyższe uznanie dla organizacji zrzeszających kobiety z problemami onkologicznymi oraz wszystkich, którzy z nimi współpracują. „Niech państwa służba nadal przynosi jak najlepsze efekty, a także buduje wspólnotę ludzi dzielnych, wrażliwych i solidarnych” - życzyła zgromadzonym pierwsza dama.

W 19. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kobiet po Mastektomii na Jasną Górę uczestniczyły – jak wymieniała Agata Kornhauser-Duda - Amazonki wraz z rodzinami i przyjaciółmi, lekarze zajmujący się leczeniem i opieką nad osobami cierpiącymi na choroby nowotworowe, kapłani niosący chorym duchowe wsparcie, a także przedstawiciele władz samorządowych dbających o zapewnienie mieszkańcom właściwych warunków leczenia.

Pierwsza dama w języku niemieckim powitała uczestniczące też w pielgrzymce przedstawicielki środowisk Amazonek z Czech i Niemiec.

W homilii biskup pomocniczy częstochowski Antoni Długosz, przytaczając przykłady miłosierdzia Chrystusa – m.in. wobec odrzucanych, chorych i cierpiących - akcentował, że miłosierdzie to „przekroczenie wszelkich barier i podziałów, a także okazanie serca, miłości i życzliwości człowiekowi, który wyrządził na krzywdę, który jest naszym wrogiem”.

Bp Długosz wyraził przekonanie, że Amazonki są głosicielkami Bożego miłosierdzia, a także „najcenniejszą cząstką polskiego narodu”. „Nazywam was drogocennymi perłami Polski, bo wiecie, jak rodzi się piękna perła – kosztem cierpienia i doświadczenia śmierci żywego organizmu. Wy też doświadczacie tego cierpienia, by stawać się coraz piękniejszymi Polkami” - zaznaczył biskup.

W przesłanym do uczestniczek pielgrzymki papieskim telegramie były nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore napisał, że papież Franciszek „pozdrawia całą społeczność dzielnych kobiet zmagających się ze swoją chorobą oraz wszystkie osoby, które im w tym towarzyszą”. Wspominając niedawną wizytę Franciszka na Jasnej Górze nuncjusz podkreślił, że papież rozumie potrzebę Amazonek, przybywających czerpać tam u Matki Bożej siłę i radość ducha, nawet wbrew napotykanym trudnościom.

„Papież Franciszek wyraża przekonanie, że szukając wsparcia u Boga, za przyczyną Matki Jezusa, będziecie znajdować w sobie coraz więcej sił duchowych i fizycznych” - przekazał abp Migliore.