Po tekście DGP, w którym omawialiśmy możliwe kierunki nowelizacji prawa farmaceutycznego, pięć organizacji biznesowych podpisało się pod listem otwartym w sprawie ochrony aptek w trzecim roku pandemii COVID-19.

Chodzi o BCC, Konfederację Lewiatan, Pracodawców RP, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET. Przy czym warto zaznaczyć, że ta ostatnia organizacja – reprezentująca głównie duże sieci apteczne – należy do wszystkich pozostałych sygnatariuszy. Pismo zostało zaadresowane do premiera, rzecznika małych i średnich przedsiębiorców, ministrów: zdrowia, rozwoju oraz sprawiedliwości.
W liście organizacje twierdzą, że „korporacyjny establishment podjął kolejną próbę osiągnięcia celu w postaci przejęcia kontroli nad rynkiem aptecznym. Przedstawił zapisy, mające po raz kolejny doregulować tzw. Aptekę dla aptekarza, sprowadzające się do (...) likwidacji tysięcy aptek w Polsce, a co za tym idzie, pozbawienie pacjentów dostępu do nich i utraty pracy przez farmaceutów”. Zdaniem sygnatariuszy nie warto otwierać kolejnego frontu aptekarskiej wojny, gdy zbliża się następna fala pandemii. ©℗