statystyki

Nancy Isenberg: Trump utrwali stary system [WYWIAD]

autor: Tomasz Targański15.11.2016, 07:51; Aktualizacja: 15.11.2016, 08:15
 Donald Trump

Donald Trumpźródło: PAP
autor zdjęcia: MICHAEL REYNOLDS

On miał za sobą równie liczną grupę milionerów co Clinton. Zmiany, jakie proponuje, sprzyjają jemu podobnym - mówi w wywiadzie dla DGP Nancy Isenberg, autorka książki „White Trash: The 400-Year Untold History of Class in America” (Biała biedota. 400-letnia nieopowiedziana historia klasy w Ameryce).

Pani książka ukazała się na początku kampani wyborczej i została odczytana jako przypomnienie o tej samej grupie społecznej, do której Donald Trump kierował swój przekaz.

Natura polityki polega na wykorzystywaniu gniewu lub strachu tych, którzy czują się poszkodowani. W tym sensie retoryka Trumpa jest antysystemowa. W warstwie symbolicznej dowartościowuje ludzi pracy, na których elity rzekomo postawiły krzyżyk. Trump obiecywał zwrócić im Amerykę. Ale nie miejmy złudzeń; on utrwali system, przeciw któremu występował. W każdym razie jego wyborcy liczą, że władza wróci w ręce białych, pracujących Amerykanów. To myślenie życzeniowe. Zmiany w podatkach, jakie proponuje Trump, sprzyjają takim jak on.

Wielu postrzega go jako kandydata tzw. białej biedoty, niewykształconej, niemającej szans na lepiej płatną pracę. Wygrał, bo odwołał się do jej instynktu klasowego?

Nie wrzucałabym tak łatwo jego zwolenników do szufladki z naklejką „biała biedota”. Ta grupa społeczna bez wątpienia udzieliła mu poparcia, ale Trump nie byłby prezydentem, gdyby odwoływał się tylko do nich. Nieprawdą jest też, że wygrał wyłącznie dzięki głosom mniej zamożnych. Trump miał za sobą równie liczną grupę milionerów co Hillary Clinton.

Skąd więc przekonanie, że wygrał kandydat tej „gorszej”, biedniejszej i słabiej wykształconej Ameryki?


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie