statystyki

Olga Krzyżanowska: Tusk nie powinien wracać do kraju. Ośmieszą go i wsadzą do więzienia

autor: Magdalena Rigamonti03.06.2016, 07:03; Aktualizacja: 03.06.2016, 09:14
Olga Krzyżanowska polityk Unii Demokratycznej i Unii Wolności, wicemarszałek Sejmu X i II kadencji

Olga Krzyżanowska polityk Unii Demokratycznej i Unii Wolności, wicemarszałek Sejmu X i II kadencjiźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Maksymilian Rigamonti

"On nie powinien wracać do kraju. Ośmieszą go i wsadzą do więzienia"- mówi Olga Krzyżanowska polityk Unii Demokratycznej i Unii Wolności, wicemarszałek Sejmu X i II kadencji.

Pani marszałek, 4 czerwca powinien być świętem państwowym?

To nie jest dobry moment, żeby o tym dyskutować. Następna kłótnia jest Polsce niepotrzebna. Jedni będą mówić, że to powinno być święto, inni – że nie, i atmosfera znowu będzie gorąca. Po co? W imię czego? Przy tych napięciach politycznych, przy tej wojnie próbowanie upaństwowienia tej rocznicy mogłoby tylko wszystko popsuć. Kto chce świętować 4 czerwca, niech świętuje, kto nie, to nie. I mówię tak nie dlatego, że jestem taka spokojna, taka rozsądna, tylko widzę, jaka jest sytuacja.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

A jaka jest sytuacja?

Wszyscy wzajemnie sobie skaczą do gardeł – taka jest sytuacja. Więcej byłoby plucia niż spokojnego oddania hołdu ludziom, którym Polacy zawdzięczają wolność. To nie jest dobry czas do rzeczowych rozmów. Upaństwawianiem 4 czerwca trzeba było się zająć wcześniej, a nie teraz na wariata, w ostatniej chwili.

Kto miał się zająć?

My. Ja też powinnam. Możemy sobie zarzucać, że nie zrobiliśmy tego 10, 15 lat temu. No, ale nie zrobiliśmy. Sama mogłam o tym pomyśleć, a nie pomyślałam. Przecież wybory 4 czerwca 1989 r. to było niespodziewane, wspaniałe zwycięstwo. Mieliśmy za sobą tyle lat komuny i sami nie mogliśmy uwierzyć, że to się może udać. A się udało.

Andrzej Celiński mówił niedawno: „W 80 i 81 roku oszukaliśmy Polaków, Europę i świat, że cała Solidarność jest taka jak my, to znaczy tolerancyjna, otwarta, rozumna, racjonalna, nienadęta, nieantysemicka...”.

Celiński tak powiedział? Wie pani, jak się spokojne przyjrzymy temu, co się stało w 1989 r., to przypomina się, że do wyborów poszło tylko niewiele ponad 60 proc. Polaków... Wojska sowieckie jeszcze stacjonowały w Polsce, dopiero wybijaliśmy się na samodzielność i niepodległość. No, i zapomnieliśmy głośno powtarzać sobie i światu, że zmiany zaczęły się w Polsce, że one są wielką zasługą polskiego społeczeństwa. Do tego kłóciliśmy się między sobą, oczywiście nie tak, jak teraz, ale jednak.

Kto z kim?

Pamiętam obrady Klubu Obywatelskiego Solidarność, podczas których chciano się pozbyć Bronisława Geremka i padały bardzo ostre komentarze. Część osób uważała, że to, co mówią Geremek, Mazowiecki czy Kuroń, jest za łagodne, za spokojne. Chcieli procesów, rozliczeń komunizmu.

Pani nie chciała?

Ja wychowałam się w takich czasach i w takiej rodzinie, że miałam prawo... Nie, inaczej, mój ojciec siedział w stalinowskim więzieniu, mój brat cioteczny, z którym się wychowałam, a który brał udział w Powstaniu Warszawskim, był w Batalionie „Zośka”, przesiedział sześć lat, więc ja miałam do nich, do komunistów osobistą, głęboką... Nie, nienawiść, może to za mocne słowo, ale w każdym razie nie znosiłam ich. Jednak kiedy trafiłam do Sejmu, bardzo uważałam, żeby rozmawiać z nimi merytorycznie, a nie mówić: co wyście kiedyś robili. Uważałam, że wracanie do przeszłości nie popycha sprawy do przodu. Zresztą wiele osób zdaje się teraz nie pamiętać, że my wtedy, w 1989 r., mieliśmy 131 posłów, czyli tamta strona miała miażdżącą przewagę, więc co my byśmy zwojowali, gdybyśmy cały czas wyciągali im przeszłość, cały czas ich szarpali. Musieliśmy myśleć, co przed nami. A przed nami były robota i wolna Polska. O, przepraszam, pamiętam taką historię, wystąpił jeden z posłów lewicy, mówił coś na temat praw człowieka, górnolotnie mówił. I wtedy nie wytrzymał Jacek Kuroń, który był wtedy posłem. Wstał i mówi: „Panie pośle, ja pana pamiętam, pan był więziennym lekarzem, pan robił obrzydliwe rzeczy, więc niech mi pan dzisiaj nie opowiada o prawach człowieka...”. Zapadła kompletna cisza. I po chwili usłyszeliśmy znowu Kuronia: „Panie pośle, przepraszam, to było zbyt osobiste”.

I pani uważa, że Jacek Kuroń zachował się w porządku?

Oczywiście. Uważał tego człowieka za łobuza, ale zreflektował się i uznał, że tu, w Sejmie, nie jest miejsce na to, żeby o tym mówić. Teraz niestety Sejm jest miejscem, które służy głównie do opluwania się nawzajem.

Pani marszałek, PiS wygrał wybory również z tego powodu, że mówił o nierozliczeniu komunistów, o „grubej kresce” premiera Mazowieckiego.

PiS wygrał, bo chciał rządzić. A rozliczenia nie posuwają niczego do przodu. I uważam tak nie dlatego, że mam takie gołębie serce, tylko dlatego, że to jest nieefektywne państwowo.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (12)

 • Kuba(2016-06-03 14:34) Zgłoś naruszenie 370

  Zaraz ,zaraz --jeżeli Skarbówka ściąga Abonament RTV to oznacza że traktuje go jak POdatek a to oznacza dalej że Tusk namawiając publicznie swego czasu do nie płacenia abonamentu RTV dopuścił się jeszcze nieprzedawnionego przestępstwa!!

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • windykator(2016-06-03 10:06) Zgłoś naruszenie 336

  Ukradli 150 miliardów z OFE i co ? -Rabunek i grabież ma się dobrze i cały czas nabiera prędkości.Już niedługo będzie uderzenie w betonowy mur.Głupi naród wybiera głupich rządzących i wcześniej czy później staje się pariasem jak Grecja z tym ,że Polska wyląduje biedna ,głupia i wystrzyżona ...................Tusk , ROstowski i całe to kolesiostwo odpowiedzialne za pseudoreformę emerytaslną do trybunału stanu...

  Odpowiedz
 • Inspektor Pracy(2016-06-03 14:38) Zgłoś naruszenie 322

  ...bo jego miejsce jest w wiezieniu!!...ogłosił, ” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących "...... a co zrobił z robotnikami pracującymi od 15 r zycia zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych. Stwierdził tez ,że jak "będą się Sądzić o to to podniesie koszty sądowe" Budka co oznajmił w Sejmie Ziobro wziąl sobie te słowa zapewne do serca....Jak do tego dodacie ,że „Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )”-- bez renty ani emerytury co już jest grozą-a to tylko początek tej opowieści..Tusk usprawiedliwiając się oznajmił w TV, że musi ludzi zatrudnionych onegdaj w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy , wstecznie ograbić gdyż nikt za Nich nie płacił za ten przywilej emerytalny wcześniej dodatkowych składek po czym rozpoczął jak „Ćpun wyprzedawać rodowe srebra” czyli budowane właśnie kiedyś przez Nich zakłady pracy. Nastepnie Wam i Im dołożył jeszcze bez konsultacji społecznych i Vacatio legis jeszcze dwa lata do wieku emerytalnego

  Odpowiedz
 • Kariera Nikodema Dyzmy(2016-06-03 10:18) Zgłoś naruszenie 295

  DO windykator----Partia Oszustów...takie jest prawdziwe tłumaczenie, okradli z dziedziczonych pieniędzy OFE , a potem pozwolili obcym kapitałom drenować Polskę na 80-90 mld zł rocznie ! ! ! " Ukradli 150 miliardów z OFE i co ? " - Ciepłe POsadki w Brukseli kolego ! ! ! Przyszli emeryci sami teraz bedą mogli rozliczyć PO i PSL .

  Odpowiedz
 • czytelnik(2016-06-03 09:23) Zgłoś naruszenie 262

  czego ma się bać, jeżeli jest w porządku, może niech pa i Olga tez zwieje

  Odpowiedz
 • klamka(2016-06-03 14:29) Zgłoś naruszenie 172

  Przecież on sam się ośmiesza. Śpiąc na wycieraczce pod drzwiami Merkelowej.

  Odpowiedz
 • Ola(2016-06-04 15:52) Zgłoś naruszenie 90

  do Valedmort : nieszanowania Państwa nauczyl Nas TUSK. ....” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących "...... a co zrobił z robotnikami pracującymi od 15 r zycia zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych. Stwierdził tez ,że jak "będą się Sądzić o to to podniesie koszty sądowe"

  Odpowiedz
 • mam ten kraj w tyle(2016-06-04 22:36) Zgłoś naruszenie 61

  Dopiero wtedy powiem że mieszkam w Polsce suwerennej jak Tusk, Bolek, Kwach i Szechter trafią za kratki na 30 lat

  Odpowiedz
 • Valdemort(2016-06-04 07:46) Zgłoś naruszenie 413

  większość prezentowanych tu opinii to albo celowy hejt, albo analfabetyzm ekonomiczny i polityczny - wychodzi pochodzenie, gumofilce z pod magla. W każdej fazie historii tego kraju po wojnie czujecie się ofiarami - a ilu z was co dobrego dla polskiego państwa zrobiło? PAŃSTWA, a nie dla siebie! Nie szanujecie prawa, unikacie podatków, nie płacicie mandatów - to nie do pojęcia na zachodzie! Ale do Unii rękę się wyciąga i chce się żyć bez wysiłku na jej poziomie?

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2016-06-05 21:48) Zgłoś naruszenie 00

  Może ośmieszą , może POwieszą , ale żeby zaraz do więzienia ?!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie