Jak poinformował PAP we wtorek Witold Trólka z Urzędu Marszałkowskiego woj. śląskiego, wykonawca będzie mógł zaproponować własną koncepcję rozmieszczenia kolorów na widowni – do zatwierdzenia przez projektanta obiektu, grupę gmp Architekten.

Trólka przypomniał, że projektant wcześniej przedstawił własną koncepcję kolorystyki krzesełek (niebieskie, z żółtymi przejściami). Teraz dopuszczalna jest jej zmiana, przy zachowaniu barw żółtych i niebieskich.

Termin składania ofert w przetargu ustalono na 14 lipca br. Przy ocenie ofert brane będą po uwagę kryteria ceny (85 pkt.) i gwarancji (15 pkt.) Wykonawca będzie miał czas na realizację zamówienia do czerwca 2017 r.

To jedno z kolejnych postępowań zmierzających do zakończenia modernizacji obiektu. Po wstrzymaniu zasadniczych prac w lipcu 2011 r. (wskutek awarii przy podnoszeniu linowej konstrukcji dachu) województwo postanowiło bowiem kończyć inwestycję w oparciu nie o jednego głównego wykonawcę, a o firmy, które wygrywają mniejsze przetargi na prace w poszczególnych dziedzinach.

W ten sposób w marcu tego roku po powtórnym przetargu na tzw. roboty kubaturowe (m.in. wykończenie wnętrz, instalacje sanitarne oraz klimatyzacja stadionu) podpisano wartą ok. 46,7 mln zł brutto umowę z dąbrowską spółką miejską MZUM.PL SA

Miesiąc wcześniej rozstrzygnięto też postępowanie na dokończenie prac na stadionie w branżach elektrycznych, teletechnicznych i niskoprądowych. Zwycięzcą tamtego, również powtórzonego przetargu, zostało konsorcjum firm z Carboautomatyką SA jako liderem (wartość kontraktu wynosi 55,3 mln zł brutto).

W tym roku samorząd woj. śląskiego planuje jeszcze ogłoszenie przetargów na wykonanie i montaż bieżni oraz samej areny.

W grudniu ub. roku powodzeniem zakończył się montaż zadaszenia Stadionu Śląskiego. Tę najbardziej skomplikowaną technologicznie część prac budowlanych wykonała za 84 mln zł brutto niemiecka firma Pfeifer Seil und Hebetechnik. Dokończyła ona prace wstrzymane po awarii z 2011 r.

Aktualny według władz regionu termin zakończenia prac to trzeci kwartał 2017 r. Zakładany koszt modernizacji Stadionu Śląskiego ma według wcześniejszych informacji zamknąć się w 586 mln zł.

Stadion Śląski jest zamknięty od jesieni 2009 r., kiedy rozpoczął się końcowy etap jego modernizacji, czyli przede wszystkim montaż dachu. Zasadnicze prace wstrzymano w lipcu 2011 r. Tuż przed zakończeniem podnoszenia linowej konstrukcji dachu pękły dwa z 40 zastosowanych "krokodyli" - uchwytów łączących liny promieniowe dachu z jego wewnętrznym pierścieniem.(PAP)