statystyki

O relacjach polsko-polskich

autor: Andrzej Krajewski29.01.2016, 07:15; Aktualizacja: 29.01.2016, 08:34
KOD manifestacja

Stronnictwo patriotów, w imię wzmocnienia państwa, podstępnie narzuciło obywatelom konstytucję. Przerażeni demokraci słali więc apele do europejskich stolic, błagając o ratowanie wolności.źródło: PAP
autor zdjęcia: Jacek Turczyk

Stronnictwo patriotów, w imię wzmocnienia państwa, podstępnie narzuciło obywatelom konstytucję. Przerażeni demokraci słali więc apele do europejskich stolic, błagając o ratowanie wolności. Szczęściem w jednej ich wysłuchano.

Powiedz mi – zapytał Staś – co to jest zły uczynek? – Jeśli ktoś Kalemu zabrać krowy – odpowiedział Kali po krótkim namyśle – to jest zły uczynek. – Doskonale! – zawołał Staś – a dobry? Tym razem odpowiedź przyszła bez namysłu. – Dobry, to jak Kali zabrać komu krowy”. Tak w genialnie lakoniczny sposób Henryk Sienkiewicz zdefiniował pragmatyzm natury ludzkiej. I utrafił w sedno relacji polsko-polskich.

Od stuleci cechuje je absolutny brak tolerowania innych poglądów niż własne. Do tego dochodzi ślepa wiara, iż zawsze ma się rację, oraz niezdolność do wysłuchania argumentów strony przeciwnej. A skoro zawsze ma się rację, to przecież logiczne jest, iż zabranie drugiej stronie krowy musi być słuszne. Utrata jej stanowi zaś zło absolutne. Rozgrzeszające z każdego uczynku, jeśli prowadzi on do odzyskania zwierzęcia. Nawet gdy z powodu całej szarpaniny padnie ono trupem. Posiadanie racji i krowy jest najważniejsze.

Co ciekawe, mentalność Kalego dla polskich elit to odruch naturalny, zarówno na poziomie gminnym, jak i międzynarodowym. Trzymają się tego schematu jak pijany płotu, nawet kiedy z daleka widać, że wiedzie prostą drogą do zbiorowego samobójstwa. A może raczej egzekucji, której wykonanie litościwie biorą na siebie ościenne mocarstwa.

Idzie dobra zmiana


Pozostało jeszcze 92% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie