Wg niej wygaszanie gimnazjów zaczęłoby się 1 września 2017. Minister zapowiada również, że „ci nauczyciele, którzy będą w gimnazjum, nigdzie nie będą się przeprowadzać”. „Będziemy mieć szeroko zakrojone konsultacje. Mam nadzieję, że Polska nie widziała jeszcze takich konsultacji” – mówi Zalewska. Pytana o referendum ws. likwidacji gimnazjów, odpowiada: „Jeżeli obywatele zbiorą milion podpisów, to referendum musi się odbyć”.

Dodaje, że „dziś mamy badanie mówiące, że prawie 70 proc. ludzi nie dostrzega niczego szczególnego na tym etapie edukacyjnym”. Powrót drożdżówek i słodyczy do szkół? „Zweryfikuję to postanowienie, trochę pisane na kolanach” – odpowiada szefowa MEN. „Chcę na wzór Jamiego Olivera spróbować zrobić kilka spotkań publicznych, telewizyjnych w stołówkach szkolnych odnośnie zdrowego jedzenia” – zapowiada gość Kontrwywiadu.

Jej zdaniem najważniejsza jest stopniowa edukacja odnośnie zdrowego żywienia. Klasyczny kanon lektur? „To oznacza więcej czytania, bo mamy z tym problem” – uważa minister. Dodaje, że „klasyka nie oznacza braku nowoczesności”