- Jestem zwolennikiem dzielenia się zyskami spółek ze stroną pracowniczą, ale tylko wtedy kiedy są ku temu przesłanki ekonomiczne. PGNiG działa w nowej rzeczywistości biznesowej. Spółka traci pozycję monopolisty, a liberalizacja rynku gazu zmusza ją do konkurowania z nowymi graczami. Od kilku miesięcy obserwujemy walkę koncernu o zatrzymanie klientów m.in. za pomocą oferowanych programów rabatowych dla klientów hurtowych czy obniżeniu taryf dla klientów detalicznych. Do tego dochodzą nakłady finansowe związane z poszukiwaniem i wydobyciem gazu. Stąd roztropność nakazuje angażowanie środków we właściwe przedsięwzięcia - powiedział Tobiszowski w rozmowie z ISBnews.

Zwrócił uwagę, że konsekwencje niewłaściwego wydatkowania pieniędzy w czasie hossy obserwujemy obecnie w górnictwie chociażby na przykładzie Kompanii Węglowej, która nie oszczędzała środków, a gdy pogorszyła się koniunktura, zaczęły się poważne kłopoty.

- Trzeba patrzeć perspektywicznie - PGNiG, które obecnie jest w dobrej kondycji finansowej musi przygotować się na trudniejsze czasy, a te dla koncernu już nadchodzą m.in. w wyniku liberalizacji rynku gazu. Rozsądny właściciel w takiej sytuacji będzie inwestował zyski, po to, aby firma była konkurencyjna, zarabiała i trzymała się na powierzchni. To również droga do zabezpieczenia miejsc pracy w przyszłości - podsumował poseł.

PGNiG podało wczoraj, że pracownicy spółki opowiedzieli się w referendum za akcją protestacyjną ze strajkiem włącznie, w związku z trwającym sporem zbiorowym. Wcześniej związki zawodowe odrzuciły propozycję zarządu zakładającą wypłatę premii rocznej w wysokości 5 tys. zł oraz zasilenie bonów towarowych dodatkową kwotą 250 zł dla każdego uprawnionego pracownika ponad uzgodnione wcześniej 2 tys. zł.

Organizacje związkowe PGNiG wszczęły spór zbiorowy 18 maja br. po odrzuceniu ich żądań przez pracodawcę.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.