statystyki

Wyszehrad rozbił się o uchodźców

autor: Michał Potocki23.09.2015, 07:40; Aktualizacja: 23.09.2015, 08:10
Uchodźcy w Chorwacji

Choć poprzednie spotkanie szefów MSW w sprawie uchodźców zakończyło się fiaskiem, przed wczorajszym zebraniem panował umiarkowany optymizm. Jak mówił wczoraj rano szef dyplomacji Grzegorz Schetyna, ministrowie jechali na spotkanie z zamiarem podjęcia decyzji, tak by dzisiejszy szczyt prezydentów i premierów był już wyłącznie formalnością.źródło: PAP
autor zdjęcia: ANTONIO BAT

Program pomocy uchodźcom nie zakłada automatyzmu w przyjmowaniu przybyszy. W praktyce każde z państw UE przyjmie określoną liczbę cudzoziemców

Choć poprzednie spotkanie szefów MSW w sprawie uchodźców zakończyło się fiaskiem, przed wczorajszym zebraniem panował umiarkowany optymizm. Jak mówił wczoraj rano szef dyplomacji Grzegorz Schetyna, ministrowie jechali na spotkanie z zamiarem podjęcia decyzji, tak by dzisiejszy szczyt prezydentów i premierów był już wyłącznie formalnością. – Nadzwyczajny unijny szczyt w sprawie uchodźców będzie poświęcony szukaniu rozwiązań na przyszłość – zapowiadał Schetyna.

Nowa propozycja Brukseli dla Polski dotyczy w pierwszej, dwuletniej fazie 5,1 tys. uchodźców (oraz 2,7 tys., na których zgodziliśmy się już wcześniej). Portal EUobserver podał, ilu imigrantów będą musiały przyjąć największe kraje Wspólnoty, w zależności od liczby ludności oraz poziomu bogactwa. Polska zajęła na tej liście czwarte miejsce po Niemczech (17 tys.), Francji (13 tys.) i Hiszpanii (8 tys.). Ministrowie uzgodnili podział 66 tys. uchodźców. Reszta ze 120 tys. ludzi będzie traktowana jako rezerwa, gdyby któryś z krajów nie radził sobie z napływem obcokrajowców. – To zbyt mało, by ustabilizować sytuację – ostrzegła Melissa Fleming, rzecznik UNHCR, agendy ONZ zajmującej się uchodźcami.

– W dokumentach nie będzie słowa automatyzm czy obowiązkowość w sprawie przyjmowania uchodźców. Nie będzie także mowy o kluczu i kryteriach podziału azylantów. A to oznacza, że traci na znaczeniu cały system obowiązkowego podziału na kwoty – mówił RMF FM anonimowy dyplomata reprezentujący luksemburskie przewodnictwo w UE. Innymi słowy, kwoty teoretycznie są dobrowolne, ale w rzeczywistości wszystkie państwa zobowiązały się, że się z nich wywiążą. W ten sposób miano zadowolić państwa, takie jak Polska, które protestowały m.in. przeciwko obowiązkowym przydziałom uchodźców.

Uzgodnienia zakładają też, że w razie sytuacji kryzysowej dane państwo będzie mogło zawiesić przyjmowanie przybyszy. Mogłoby to nastąpić np. w razie gwałtownej eskalacji konfliktu w Zagłębiu Donieckim, który spowodowałby znaczący wzrost liczby Ukraińców uciekających do Polski. Warszawa ostatecznie poparła więc propozycje Brukseli, na czym unijnym urzędnikom zależało ze względu na wielkość naszego kraju. Wolta wywołała jednak rozczarowanie w pozostałych państwach czwórki wyszehradzkiej, z którymi wcześniej budowaliśmy wspólny front. „Boję się, że od dzisiaj będzie już tylko trójka wyszehradzka” – podsumował czeski szef MSW Milan Chovanec.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (4)

 • Kmiecik(2015-09-23 09:14) Zgłoś naruszenie 00

  Wyszehrad się nie rozbił tylko rozbił go rząd zdrajców którzy dziś stoją na czele naszego kraju!

  Odpowiedz
 • ela(2015-09-23 11:26) Zgłoś naruszenie 00

  Ta grupa niewiele nas wspierała zwłaszcza w sprawie Rosji i Ukrainy, zachowaliśmy się w tej sytuacji podobnie jak oni broniąc swoich interesów. Bardzo dobra strategia rządu, popieram!

  Odpowiedz
 • Lex(2015-09-23 14:38) Zgłoś naruszenie 00

  Kopaczka zrobila z Polakow geby cholewe. Wstyd teraz na wakacje jechac.

  Odpowiedz
 • Maks(2015-09-24 00:00) Zgłoś naruszenie 00

  Jak Kuba Bogu tak Bóg Kubie.Najważniejsze,że i tak się V4 dzisiaj dogadało i całe stanęło po jednej stronie.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie