statystyki

Mesjanizm czyli jak Polacy szukali ukrytego sensu w poniesionych klęskach

autor: Andrzej Krajewski14.08.2015, 07:34; Aktualizacja: 14.08.2015, 07:59
Krew jego dawne bohatery, a imię jego czterdzieści i cztery” – oznajmił na Twitterze, z okazji zaprzysiężenia prezydenta Andrzeja Dudy, Jacek Kurski.

Krew jego dawne bohatery, a imię jego czterdzieści i cztery” – oznajmił na Twitterze, z okazji zaprzysiężenia prezydenta Andrzeja Dudy, Jacek Kurski.źródło: ShutterStock

Gdy traci się z własnej winy imperium i przez 200 lat przegrywa wojny, skutecznym sposobem na przetrwanie jest znalezienie ukrytego sensu w poniesionych klęskach.

Krew jego dawne bohatery, a imię jego czterdzieści i cztery” – oznajmił na Twitterze, z okazji zaprzysiężenia prezydenta Andrzeja Dudy, Jacek Kurski.

Tym samym pokazał nową twarz: już nie politycznego cynika, lecz mistycznego romantyka. Do tego Kurski odważnie stanął w szranki z Mickiewiczem i dodał własną liczbę magiczną, pisząc: „Prezydentura wraca w godne ręce dokładnie 1944 dni po śmierci Lecha Kaczyńskiego”. 1944 to rok, w którym wybuchło Powstanie Warszawskie, ale też został zainstalowany w Polsce stalinowski rząd tymczasowy.

Mistyczne odczucia Andrzej Duda wzbudził nie tylko u byłego europosła. Gdy pokonał Bronisława Komorowskiego, na łamach tygodnika „wSieci” Jan Pietrzak ogłosił: „Nowy prezydent ma objąć urząd 6 sierpnia, czyli w rocznicę wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej z Oleandrów w 1914 r. To nie może być przypadek, zwłaszcza że Andrzej Duda to krakus! A wybrany został 24 maja, w święto Zesłania Ducha Świętego!”.

Fala mistycyzmu, jaka ogarnęła zwycięski obóz polityczny, jest zrozumiała. Kiedy prezes PiS wyznaczył Dudę na kandydata do najwyższego urzędu w państwie, mało kto wiedział, kim jest młody prawnik. Za to powszechnie mylono go z szefem Solidarności Piotrem Dudą. Dwa miesiące przed pierwszą turą wyborów żaden znany politolog nie przewidywał możliwości przegranej Komorowskiego. Nawet Kaczyński i Duda sprawiali wrażenie, iż podzielają to zdanie. Ale na koniec zamiast kolejnej klęski PiS doczekał się własnego prezydenta. I jak tu nie wierzyć w cuda?

Trudna przeszłość Polski pokazuje, że warto wierzyć, i to z całych sił. Bo gdy nie potrafi się zbudować silnego i sprawnie działającego państwa, pozostają mesjanistyczne uniesienia. Wprawdzie nie zapewniają wzrostu PKB ani też nie poprawią jakości państwowej administracji, lecz bywają skutecznym orężem politycznym. A w trudnych czasach wręcz zadziwiająco skutecznym.

Na paryskim bruku

„Polska oferuje światu cywilizowanemu, przez jednoczenie religii z wolnością, zbawienną latarnię morską pośród powszechnej burzy, pośród mroków politycznych i będzie mogła w ten sposób ocalić cywilizację” – ogłosił na początku 1831 r. Józef Hoene-Wroński w manifeście skierowanym do cara Mikołaja I.

W Paryżu, gdzie przebywał polski matematyk, nieliczni uznawali go za geniusza i proroka (matematykiem był genialnym), a większość za skończonego wariata. Założona przez niego Unia Antynominalna miała zapobiec rewolucji w Europie, a przy okazji zakończyć konflikt polsko-rosyjski. Z planów tych niewiele wyszło, bo trwająca w Polsce rebelia zakończyła się spektakularną klęską. Powstanie listopadowe ostatecznie też przekreśliło nadzieje na odbudowę niepodległej Polski. Zaś car Mikołaj I nie zamierzał okazywać buntownikom wielkoduszności.

Ratując się przed zsyłką w głąb Syberii, elita polityczna i kulturalna pokonanego kraju zbiegła na emigrację. W stolicy Francji na zagubionych przybyszy czekał Hoene-Wroński ze swoim mesjanistycznym przesłaniem.


Pozostało jeszcze 86% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

 • rolnik z Grojca(2015-08-14 10:33) Zgłoś naruszenie 00

  obecny mesjanizm polega na mnożeniu sankcji tak aby odebrać prawo do sprzedaży naszych produktów

  Odpowiedz
 • Krzysztof , posiadam wiare w Dude i Beate Szydo !(2015-08-14 13:46) Zgłoś naruszenie 00

  Polskie Powstania Narodowe byly ZWYCIESTWEN ! ! ! Kto twierdzi inaczej ? ? ? Jest AGENTEM, ktory ma jeden cel, NISZCZENIE Narodu POLSKIEGO !!!

  Odpowiedz
 • A kto zapłacił Krajewskiemu(2015-11-05 20:23) Zgłoś naruszenie 00

  za te ambaje na temat Polaków? I kto jest Krajewski, czy nie Polak? Bo jeśli to rzygol, to pisanie przez niego o jakichś Polakach w trzeciej osobie jest prawidłowe. A jeśli to Polak, to winien pisać w osobie pierwszej, bo pisałby o sobie! Tylko, że ten glut tyle się naczytał żyddojczecajtungów, ze sam nie wie kim jest. I kit jemu w oko i wam wszystkim, sztyrlingi.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie