statystyki

Drugie dziecko marzeniem ojca

autor: Anna Wittenberg30.07.2014, 07:19; Aktualizacja: 30.07.2014, 07:19
Ojciec z dzieckiem

Ojcowie marzą o drugim dziecku. Matki są bardziej sceptyczneźródło: ShutterStock

Na kolejnego potomka częściej nalegają mężczyźni. Ale 38 proc. matek jedynaków nie chce o tym słyszeć

Brak satysfakcji z dotychczasowego związku, obawa przed kolejnym porodem oraz przed utratą pozycji na rynku pracy, a także przemęczenie sprawiają, że kobiety coraz rzadziej decydują się na ponowne zajście w ciążę. Jak pokazała ostatnia Diagnoza Społeczna, prawie 4 na 10 Polek z jednym dzieckiem nie planują zmian.

– Kobiety są bardziej ostrożne i zachowawcze, wiedzą, ile wyrzeczeń kosztuje posiadanie dzieci – tłumaczy prof. Irena Kotowska z SGH, autorka licznych badań dotyczących polskich problemów demograficznych. I twierdzi, że jeśli myślimy – jako społeczeństwo – poważnie o tym, by spowolnić kurczenie się naszego narodu, trzeba pochylić się nad tymi matkami.

Próbowali to zrobić ankieterzy GUS. W czasie ostatniego spisu powszechnego chcieli zapytać o plany prokreacyjne wszystkie Polki w wieku rozrodczym. Pytania dotyczące tej sfery wzbudziły jednak kontrowersje wśród samego zespołu – z jednej strony uznawano je za bardzo istotne, z drugiej – za szczególnie wrażliwe. Finalnie ustalono, że ankieterzy mają pytać, udzielenie odpowiedzi jednak nie będzie obowiązkowe. Z opublikowanego w czerwcu raportu wynika, że na 850 tys. kobiet w wieku 16–49 lat udzielenia odpowiedzi na pytanie o plany prokreacyjne odmówiło ponad 100 tys. Temat najbardziej drażliwy był dla pań między 20. a 29. rokiem życia – te nie odpowiedziały nawet, czy w ogóle urodziły już dziecko.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze FB:

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie