statystyki

To jest wojna. O co chodzi strajkującym na polskich ulicach?

autor: Paulina Nowosielska30.10.2020, 07:20; Aktualizacja: 30.10.2020, 07:20
Protestują przede wszystkim młodzi ludzie, ale nie sposób narysować jeden tylko portret demonstranta. Do miast dołączają miasteczka, wsie.

Protestują przede wszystkim młodzi ludzie, ale nie sposób narysować jeden tylko portret demonstranta. Do miast dołączają miasteczka, wsie.źródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Jakub Porzycki Agencja Gazeta

Gniew na ulicach polskich miast i miasteczek ma różne twarze. Nie tak oczywiste, jak chcą to widzieć i władza, i jej przeciwnicy.

M amo, dlaczego ta pani na czarno jak Lord Vader tańczy na pralce – pyta dziewczynka, na oko sześcioletnia. Pokazuje palcem kobietę, która niczym żywy postument ustawiła się na środku ul. Puławskiej w Warszawie. – Blokuje ulicę, tak jak my. Chce zablokować prawo, które uderza w kobiety. Złe prawo. Chce wymóc na pewnych ludziach, by nie zmuszali nas do rodzenia bardzo, bardzo chorych dzieci – brzmi odpowiedź. – A ci ludzie to „Kacząnski”? – dopytuje dziewczynka, nieświadomie przekręcając nazwisko.

„Powołujemy ogólnopolskie Brygady Narodowe” – głosi tymczasem odezwa Obozu Narodowo-Radykalnego. „Będziemy pracować nad formowaniem Politycznych Żołnierzy – świadomych Polaków, ideowych i uduchowionych, a jednocześnie dbających o rozwój tężyzny fizycznej, którzy będą gotowi do obrony wartości narodowych oraz katolickich na drodze akcji bezpośredniej”.

Pod tym wpisem na Facebooku ONR błyskawicznie pojawiły się komentarze: „Nadeszły ciężkie czasy. Nadszedł czas sprawdzianu. Trzeba się jednoczyć. Siła w sercu, siła w wierze. Siła w nas”. I następny: „Niestety, trzeba będzie jutro ze sobą zabrać pałkę teleskopową i gaz, bo widzę, że lewactwo idzie na ostro”. Przewija się hasło „wojny totalnej”. A jak wojna, to strategia. Stąd uwaga w kolejnym wpisie: „Może z prywatnej utworzyć zamkniętą grupę, bo to na oficjalu wiadomo, co my i co oni organizują?”.

Widziałam zwykłych ludzi

– To tyle w temacie, kto z kim szykuje się do wojny totalnej – ucina Katarzyna Wojciechowska, która od kilku dni nocuje w Warszawie u znajomych z facebookowej zamkniętej grupy, skupiającej przeciwników zaostrzania prawa aborcyjnego. Przyjechała z miejscowości położonej 40 km od stolicy. Niedługo musi wracać do domu, ale wtedy zmieni ją siostra. Ma 25 lat, doskonale pamięta czarne marsze z parasolkami nad głowami sprzed czterech lat. – Wtedy była w nas siła i razem dałyśmy radę wpłynąć na władzę. Teraz też musimy, bo chodzi o naszą przyszłość – mówi, gdy w kolejnym dniu protestów spaceruje ulicami Żoliborza – epicentrum wydarzeń. – Byłam tu w ubiegły piątek, gdy wielotysięczne tłumy zmierzały w jednym kierunku, pod dom prezesa Kaczyńskiego. I wiesz, co widziałam? Normalnych ludzi, zwykłych obywateli przerażonych tym, co się dzieje. Widziałam masę młodych, nawet bardzo młodych osób. I cholernie zdeterminowanych. Ale widziałam też kobiety w średnim wieku, wiele przyszło ze swoimi córkami. Widziałam kobiety z mężami, dziewczyny z chłopakami – relacjonuje. A czy widziała transparenty z hasłami „wypierd….”? Czy krzyczała „jeb… PiS”? Czy to na pewno dobre słowa? – Najlepsze – ucina. Zaraz tłumaczy: – W mediach publicznych wybijają to właśnie, że jesteśmy ordynarnym, wulgarnym motłochem. Ale, jak mówią dziewczyny z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, grzeczne już byłyśmy. Ciągle obijamy się o stereotypy, że kobietom coś nie uchodzi. Brzydkie wyrazy? A fe! Prawicowi politycy najchętniej widzieliby nas w roli cichutko potakujących żon, matek, karnych pracownic. Teraz zdecydowali o nas bez nas. Bez dyskusji publicznej, bez projektu ustawy, która trafiłaby do Sejmu i nad którą można by debatować. Mówią, że jest pandemia i nie czas, by manifestować emocje? Sorry, ale ciśnie mi się na usta dużo więcej słów, których gazeta i tak nie wydrukuje.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (12)

 • Bzdety(2020-10-30 11:23) Zgłoś naruszenie 217

  dla kogo ten artykuł ??? tendencja, pochwała wulgaryzmu, wyuzdania??? biedne małe dzieci patrzą na ten cyrk i ze strachu niosą transparenty których nie rozumieją? Gdzie dziennikarski obiektywizm? jak można chwalić napady, niszczenie mienia??? w imię jakiej wolności ??? Kto płaci za takie teksy gazecie??? Wolność ma granice, wolność to zachowanie które drugiemu nie zabiera wolności !!! tu tego nie ma, agresja w świątyniach to jest wolność??? to jest groźne dla normalnego społeczeństwa i to nie może trwać !!! Efekty takiej wolności mamy we Francji. Chcecie takiej wolności w Polsce. Dziennikarze zastanówcie się nad treścią swojego przekazu i jego skutkami.....

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Insp Pracy(2020-10-30 09:03) Zgłoś naruszenie 1413

  Wobrazcie sobie Państwo ile istnień ludzkich uratowano by gdyby swego czasu mama wyskrobała Donalda Tuska.Tak wielu Którzy długie lata pracowalo w szkodl i nieb warunkach pracy po fakcie tej pracy nie dozywa obecnego wieku emerytalnego a jest Ich znacznie więcej niż śmiertelnych ofiar Covuda.Tusk Im zatrudnionym długie lata przy rtęci ,źródłach prommieniotw izotop,nieb cisn,napięciach,gazach wybuchów i truj ,pyłach o tej samej skuteczności itp itp powiedział "cieszcie się że mieliście pracę i jak się o to będziecie sądzić to POdniesiemy wam koszty sądowe "A Oni umierają do nadal po cichu odprowadzani przez rodziny na cmentarze i Nikt o nich nie pamięta jak o Adamowicza wątpliwej reputacji.Nikt też nawet GUS nie podaje i nie bada rzeczywistej skali tego zjawiska aby nie ujawniać zakresu tej zbrodni.

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • ratio(2020-10-30 09:34) Zgłoś naruszenie 1314

  to jest walka z prawicowym, wyznaniowym, opresyjnym i faszyzującym państwem. Z patriarchatem. Z ciemnogrodem. Walka o rozdział kościoła od państwa. Walka o nowoczesne państwo i społeczeństwo. Walka o prawa do samostanowienia każdego z nas i ochronę mniejszości. Walka o dobrą edukację, służbę zdrowia i opiekę społeczną. Walka o sprawiedliwy ustrój, sprawiedliwie dzielony dochód państwa. Walka o brak podziałów społecznych. To walka dzisiejszych i jutrzejszych prekariuszy o godność i przyzwoite warunki życia.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • wniosek(2020-10-31 10:18) Zgłoś naruszenie 62

  Skoro to jest wojna... to należy potraktować ich jak agresorów.

  Odpowiedz
 • koziołek Rududu(2020-10-30 21:58) Zgłoś naruszenie 21

  Tytuł powstał w 2009 z połączenia dwóch gazet: „Gazety Prawnej” (Infor PL) i „Dziennika” (Axel Springer Polska). Jest kontynuacją „Gazety Prawnej”, wydawanej od października 1994. Wydawcą DGP jest spółka Infor Biznes, powstała w połowie 2009 roku, gdy Axel Springer Polska zrezygnował z wydawania gazety „Dziennik”. Zdecydowano wówczas połączyć tytuł z „Gazetą Prawną”. Do 2018 roku 51% udziałów w Infor Biznes miał Ryszard Pieńkowski, a 49% Axel Springer Polska. W marcu 2018 r. należąca do Ryszarda Pieńkowskiego spółka Infor PL odkupiła od Axel Springer Polska resztę udziałów Infor Biznes, Gazeta pod nadzorem folksdojczów, którym jest na rękę, mają w tym swoje cele, jak Niemcy od lat prowadzący politykę antypolską

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie