Biograf Łukaszenki: Za rok czekają nas nowe wybory [WYWIAD]

autor: Michał Potocki25.08.2020, 10:11; Aktualizacja: 25.08.2020, 10:11
Alaksandr Fiaduta, literaturoznawca, konsultant polityczny, współpracownik Alaksandra Łukaszenki w latach 1994–1995, autor książki „Łukaszenko. Politiczeskaja biografija” (Łukaszenka. Biografia polityczna)

fot. Alma Pater/Wikipedia

Alaksandr Fiaduta, literaturoznawca, konsultant polityczny, współpracownik Alaksandra Łukaszenki w latach 1994–1995, autor książki „Łukaszenko. Politiczeskaja biografija” (Łukaszenka. Biografia polityczna) fot. Alma Pater/Wikipediaźródło: DGP

Rosję zadowoli dowolne rozstrzygnięcie kryzysu białoruskiego. Kreml dogada się i z Łukaszenką, i z jego następcą – mówi DGP Alaksandr Fiaduta, biograf Łukaszenki

Jaki rozwój wydarzeń przewiduje pan na najbliższe dni?

Władze już powiedziały, jak będą reagować. Alaksandr Łukaszenka wygłosił kilka ostrych oświadczeń, które zapowiadają polityczną rozprawę z konkurentami. Prokurator generalny Alaksandr Kaniuk ogłosił wszczęcie sprawy karnej przeciwko członkom Rady Koordynacyjnej przy Swiatłanie Cichanouskiej. Władze dochodzą do siebie po pierwszym przerażeniu.

Minął krótki czas ulicznej wolności?

Nie da się cały czas chodzić po ulicach ani nie da się cały czas machać pałkami. Kiedy machali pałkami, trudno było chodzić po ulicach. Potem pozwoli pochodzić, a w tym czasie odpoczęły specjalne oddziały milicji.

Nie wydaje się panu, że jeśli omonowcy znów zaczną bić ludzi na ulicach i zatrzymywać ich tysiącami, to dodatkowo zmotywuje protestujących?

Tak, ale tym razem władze będą się raczej rozprawiać punktowo. Niepotrzebne są im nowe wystąpienia robotników, więc będą zatrzymywać graczy politycznych, takich jak Pawieł Łatuszka (były minister kultury, który poparł protesty – przyp. red.) albo Maryja Kalesnikawa (jedyna z kobiecego trio Cichanouskiej, która pozostała na Białorusi – przyp. red.).


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie