statystyki

Jeże w uścisku, czyli Izrael będzie miał dwóch premierów

autor: Jakub Kapiszewski11.05.2020, 07:41; Aktualizacja: 11.05.2020, 07:41
Izrael

Jeden z polityków będzie pełnił funkcję głównego premiera, podczas gdy drugi zostanie premierem zmiennikiem. To zupełnie nowe stanowisko, dotychczas nieznane w izraelskiej polityce i niosące ze sobą znacznie większą władzę niż zwykły wicepremierźródło: ShutterStock

W państwie żydowskim wkrótce rozpocznie się polityczny eksperyment bez precedensu w jego historii. Dotychczasowi rywale Binjamin Netanjahu i Beni Ganc podzielą się nie tylko władzą, ale i stanowiskiem szefa rządu.

Jeden z polityków będzie pełnił funkcję głównego premiera, podczas gdy drugi zostanie premierem zmiennikiem. To zupełnie nowe stanowisko, dotychczas nieznane w izraelskiej polityce i niosące ze sobą znacznie większą władzę niż zwykły wicepremier. Piastujący je polityk będzie się cieszył takimi samymi przywilejami, co szef rządu, a więc prawem do własnej rezydencji i dostępem do wszystkich materiałów wywiadowczych.

Na początku głównym premierem na 18 miesięcy zostanie Binjamin Netanjahu, a jego zmiennikiem – Beni Ganc, który obejmie także tekę ministra obrony. Potem nastąpi zamiana – także na półtora roku. Umowa rotacyjna, jak nazywa się ten układ, jest nietypowa, ale zaspokaja ambicje obydwu liderów. Netanjahu bowiem za nic nie chciał pożegnać się z fotelem premiera. Ganc zaś nie wyobrażał sobie, że wejdzie do rządu, na czele którego nie stanie.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie