statystyki

Jeże w uścisku, czyli Izrael będzie miał dwóch premierów

autor: Jakub Kapiszewski11.05.2020, 07:41; Aktualizacja: 11.05.2020, 07:41
Izrael

Jeden z polityków będzie pełnił funkcję głównego premiera, podczas gdy drugi zostanie premierem zmiennikiem. To zupełnie nowe stanowisko, dotychczas nieznane w izraelskiej polityce i niosące ze sobą znacznie większą władzę niż zwykły wicepremierźródło: ShutterStock

W państwie żydowskim wkrótce rozpocznie się polityczny eksperyment bez precedensu w jego historii. Dotychczasowi rywale Binjamin Netanjahu i Beni Ganc podzielą się nie tylko władzą, ale i stanowiskiem szefa rządu.

Jeden z polityków będzie pełnił funkcję głównego premiera, podczas gdy drugi zostanie premierem zmiennikiem. To zupełnie nowe stanowisko, dotychczas nieznane w izraelskiej polityce i niosące ze sobą znacznie większą władzę niż zwykły wicepremier. Piastujący je polityk będzie się cieszył takimi samymi przywilejami, co szef rządu, a więc prawem do własnej rezydencji i dostępem do wszystkich materiałów wywiadowczych.

Na początku głównym premierem na 18 miesięcy zostanie Binjamin Netanjahu, a jego zmiennikiem – Beni Ganc, który obejmie także tekę ministra obrony. Potem nastąpi zamiana – także na półtora roku. Umowa rotacyjna, jak nazywa się ten układ, jest nietypowa, ale zaspokaja ambicje obydwu liderów. Netanjahu bowiem za nic nie chciał pożegnać się z fotelem premiera. Ganc zaś nie wyobrażał sobie, że wejdzie do rządu, na czele którego nie stanie.


Pozostało jeszcze 84% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie