Ajatollahowie planują krwawy odwet, zrywają porozumienie i znów straszą bombą

autor: Jakub Kapiszewski08.01.2020, 07:40; Aktualizacja: 08.01.2020, 07:44
Teheran rozważa 13 różnych scenariuszy odwetowych

Teheran rozważa 13 różnych scenariuszy odwetowychźródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: STRNGER

Iran nie zamierza pozostawić śmierci generała Solejmaniego bez odpowiedzi. Na razie pogróżkami chce zasiać strach.

Zabicie lidera sił specjalnych Niru-je Ghods postawiło władze Republiki Islamskiej w trudnej sytuacji. Odwet nie może być ani zbyt słaby, by nie stracić twarzy, ani zbyt silny, aby niechcący nie doprowadzić do znaczącej eskalacji konfliktu w Zatoce Perskiej. Na razie irańska wierchuszka prześciga się w formułowaniu gróźb pod adresem Stanów Zjednoczonych (i nie tylko). Doskonałą okazją stał się wczorajszy pogrzeb gen. Solejmaniego. – Nasza zemsta nie będzie kompletna, nawet jeśli zaatakujemy wszystkie bazy USA w regionie albo zabijemy samego Trumpa – mówił wczoraj gen. Amirali Hadżizade, dowódca lotnictwa sił specjalnych Niru-je Ghods.

Tym samym generał wskazał na dwie możliwości odwetowe: atak na siły Stanów Zjednoczonych stacjonujące w regionie lub zamach na amerykańskiego VIP-a. Technicznie ten pierwszy wariant wydaje się bardziej prawdopodobny. Iran w 2019 r. dowiódł, że jest w stanie przeprowadzić wysoce precyzyjny nalot za pomocą samolotów bezzałogowych, niszcząc saudyjskie instalacje naftowe w Churajsie i Bikajku. Amerykańskich celów w Zatoce Perskiej nie brakuje, bowiem stacjonuje tam w kilkunastu bazach ok. 50 tys. żołnierzy.

Chęć ataku na amerykańskie siły zdawał się potwierdzać wczoraj szef irańskiej Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ali Szamchani, który stwierdził nawet, że w oczekiwaniu na atak amerykańscy żołnierze stacjonujący w Zatoce Perskiej pochowali się w bazach. – Jeśli amerykańskie siły chcą teraz kryć się w koszarach, zniszczymy ich razem z koszarami. A jeśli mimo to nie opuszczą naszego regionu z własnej woli, wkrótce wyjadą stąd ich ciała – grzmiał wojskowy, który w irańskiej marynarce dosłużył się stopnia kontradmirała.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie