statystyki

Czy Polsce grozi unijna izolatka? Takie mogą być skutki wyłamania się z porozumienia ws. neutralności klimatycznej

autor: Julita Żylińska20.12.2019, 07:50; Aktualizacja: 20.12.2019, 08:57
Na dłuższą metę wyłamywanie się z unijnej polityki może więc okazać się bronią obusieczną.

Na dłuższą metę wyłamywanie się z unijnej polityki może więc okazać się bronią obusieczną.źródło: ShutterStock

Na dłuższą metę podkreślanie naszej wyjątkowości może nie być najlepszą strategią funkcjonowania we wspólnocie.

P olska ma nadal niższe PKB na mieszkańca niż zdecydowana większość państw zachodniej Europy, a więc jest w innej sytuacji ekonomicznej. Prawda. Ze względu na duże znaczenie węgla Polska jest też w szczególnej sytuacji, jeśli chodzi o energetykę. To zapewne także prawda. Przez komunizm specyficzna jest również sytuacja w polskim sądownictwie, co uzasadnia wprowadzanie zmian, na temat których zdania są, delikatnie mówiąc, mocno podzielone. Dobrze, żeby Polska nie stała się jednak zbyt wyjątkowa w Unii, bo rozmowy dotyczące reszty krajów mogą się przenieść do drugiego pokoju. Powstaje też pytanie, czy wyłamywanie się w jednych kwestiach nie zaszkodzi Polsce później w innych, ważnych dla nas sprawach.

Magazyn DGP 20.12.19

Magazyn DGP 20.12.19

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020

Reklama

Komentarze (17)

  • To sukces Polski(2019-12-20 08:55) Zgłoś naruszenie 2632

    Polsce grozi to ,iż wreszcie ktoś chce walczyć o Polski i Polaków interes, ana pewno nie są to totalni pieniacze i czerwone media. Pamięta autorka polskie stocznie, strzelanie do górników -to były rządy pod niemieckich mocodawców. Zniewolona Polska, to nie bogata Zach (kolonialna) Europa i musi wykorzystać swoje bogactwo energ.. (węgiel) jak najdłużej, jednocześnie inwestując w odnawialne źr.en.

    Odpowiedz
  • obserwator(2019-12-20 09:23) Zgłoś naruszenie 2221

    ciągle coś, a to polexit, a to wypierpol, a teraz izlatka, ciekawe co jeszcze mędrcy dziennikarze wymyślą

    Odpowiedz
  • emi(2019-12-20 10:05) Zgłoś naruszenie 223

    Czy w Polsce grozi " izolatka zdrowotna" --- TAK ---- ale CZĘŚCI Społeczeństwa** która ufa,wierzy,śpiewa,skanduje, podskakuje , rozgrzesza ....tylko JEDNEJ RZECZY NIE ROBI ---- racjonalnie (przyszłościowo) NIE MYŚLI i dlatego większość** - jest jak tabaka w ...rogu .!!! daje się "wydmuchać"....... Naiwność to najgorsza cecha charakteru.

    Odpowiedz
  • utylizowac(2019-12-20 10:50) Zgłoś naruszenie 176

    czyli obcna wladza sobie scieli powiedzenie ze zamiast lisci pisowcy jak nam zrobia krzywde to nie odpuscimy unia to demokracja a nie pisielstwo

    Odpowiedz
  • polityk(2019-12-20 10:23) Zgłoś naruszenie 168

    Sorry, priorytetem panstwa nie jest to, zeby sasiedzi powiedzieli, ze jest wystarczajaco postepowe i poklepali po glowce.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Mały Jaś(2019-12-20 10:46) Zgłoś naruszenie 1218

    Na dłuższą metę wydzie hipokryzja instytucji unijnych kiedy przyjdzie wymiwrzać kary za niedotrzymanie zobowiązań o neutralności klimatycznwj. Tak wygląda praworządność w stylu UE. Niemcy i Francja są płatnikami netto, więc praw nie muszą przestrzegać. To się nam stawia za wzór? Oczywiście, że z klimatem trzeba coś zrobić, ale nie w sposób taki, że powiemy "tak, oczywiście zrobiny" a potem przyjdą horendalne podwyżki energii i gazu plus kary za niedotrzymywanie zobowiązań, na co trzeba będzie wziąć kredyty. U nas zamyka się huty, a zachodnie firmy otwierają oddziały w Indiach i Chinach, gdzie ograniczeń nie trzeba przestrzegać. Biznes jest i powietrze na Zachodzie czystsze. Sumienie na pewno nie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • dzwon ze spiżu(2019-12-20 11:08) Zgłoś naruszenie 107

    Trzeba zacząć uczyć młodzież jak to było w 80-tym.

    Odpowiedz
  • takijeden(2019-12-20 11:21) Zgłoś naruszenie 1013

    Mały Jaś i tu trafiłeś w sedno. Nadmierny deficyt. Francji nie dotyczy bo cyt. za Timmermansem " Francja to Francja" Prymat TSUE nad Niemcami. Niemiec nie dotyczy( wyrok TK w Niemczech). Tak zwane pożyczki dla Peugeota i stoczni niemieckich. Owszem ale Polski nie dotyczyło bo to pomoc publiczna. A w ogóle ślimak to ryba w UE. Autostrada przez łąki szkodzi ale Nord Stream 1 i 2 po dnie malutkiego Bałtyku już jest ekologiczny. Od 2007 roku ( i nadal) stosowaliśmy restrykcyjną politykę pieniężną. Francja, Włochy, Hiszpania nie i to z nimi się liczą w UE w ramach hasła Sami Swoi w starej UE.

    Odpowiedz
  • konrad(2019-12-20 12:13) Zgłoś naruszenie 95

    Ale jak czyni się z Polski unijny śmietnik zwożąc syf z całej unii to reakcji i głosów oburzenia nie słychać.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Krzysztof M.(2019-12-20 10:55) Zgłoś naruszenie 84

    Przyszłość to atom i wodór, po gazie, energii przejściowej nie ma odpadu. Wątpię czy Bruksela zastanawia się co zrobić z gigatonami zużytych baterii elektrycznych z magazynów energii, samochodów i innych urządzeń . Na małe bateryjki nieuszkodzone od pilotów potrzeba 3 mld euro a na baterie z hybryd i elektryków? Znowu śmieci podeślą Polsce albo innemu krajowi III Świata? Fotowoltaiki nie wiadomo jak zutylizować. Przy masowej skali powstanie góra nowego typu śmieci . Powtarzam propozycje Unii to ślepa droga, wodór i nowe technologie jądrowe to przyszłość.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • pueta(2019-12-21 07:01) Zgłoś naruszenie 14

    Moi mili i kochani / Myśli Wasze są do bani /Za nas myśli prezes z Wa-wy /Co jest wielki nie cherlawy /Aureolę ma na głowie /Zbawicielem się też zowie /I cnotliwy jest bez granic /Nie brał ciała , nigdy za nic /I niech każdy z Was się dowie /Że On święty jest sam w sobie /On prowadzi nas ku słońcu /Od najstarszych aż po brzdąców / To On kraj nasz tak rozwija /Który kwitnie ja lilija /Wszędzie prawo jest uczciwe /Wszystkim równo , sprawiedliwie /A gdy który mu podskoczy / To miłością go otoczy /....co ja tutaj nakreśliłem?/Dobrze że się obudziłem/

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz