statystyki

Czy Polsce grozi unijna izolatka? Takie mogą być skutki wyłamania się z porozumienia ws. neutralności klimatycznej

autor: Julita Żylińska20.12.2019, 07:50; Aktualizacja: 20.12.2019, 08:57
Na dłuższą metę wyłamywanie się z unijnej polityki może więc okazać się bronią obusieczną.

Na dłuższą metę wyłamywanie się z unijnej polityki może więc okazać się bronią obusieczną.źródło: ShutterStock

Na dłuższą metę podkreślanie naszej wyjątkowości może nie być najlepszą strategią funkcjonowania we wspólnocie.

P olska ma nadal niższe PKB na mieszkańca niż zdecydowana większość państw zachodniej Europy, a więc jest w innej sytuacji ekonomicznej. Prawda. Ze względu na duże znaczenie węgla Polska jest też w szczególnej sytuacji, jeśli chodzi o energetykę. To zapewne także prawda. Przez komunizm specyficzna jest również sytuacja w polskim sądownictwie, co uzasadnia wprowadzanie zmian, na temat których zdania są, delikatnie mówiąc, mocno podzielone. Dobrze, żeby Polska nie stała się jednak zbyt wyjątkowa w Unii, bo rozmowy dotyczące reszty krajów mogą się przenieść do drugiego pokoju. Powstaje też pytanie, czy wyłamywanie się w jednych kwestiach nie zaszkodzi Polsce później w innych, ważnych dla nas sprawach.

Magazyn DGP 20.12.19

Magazyn DGP 20.12.19

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (17)

  • To sukces Polski(2019-12-20 08:55) Zgłoś naruszenie 2632

    Polsce grozi to ,iż wreszcie ktoś chce walczyć o Polski i Polaków interes, ana pewno nie są to totalni pieniacze i czerwone media. Pamięta autorka polskie stocznie, strzelanie do górników -to były rządy pod niemieckich mocodawców. Zniewolona Polska, to nie bogata Zach (kolonialna) Europa i musi wykorzystać swoje bogactwo energ.. (węgiel) jak najdłużej, jednocześnie inwestując w odnawialne źr.en.

    Odpowiedz
  • obserwator(2019-12-20 09:23) Zgłoś naruszenie 2221

    ciągle coś, a to polexit, a to wypierpol, a teraz izlatka, ciekawe co jeszcze mędrcy dziennikarze wymyślą

    Odpowiedz
  • emi(2019-12-20 10:05) Zgłoś naruszenie 223

    Czy w Polsce grozi " izolatka zdrowotna" --- TAK ---- ale CZĘŚCI Społeczeństwa** która ufa,wierzy,śpiewa,skanduje, podskakuje , rozgrzesza ....tylko JEDNEJ RZECZY NIE ROBI ---- racjonalnie (przyszłościowo) NIE MYŚLI i dlatego większość** - jest jak tabaka w ...rogu .!!! daje się "wydmuchać"....... Naiwność to najgorsza cecha charakteru.

    Odpowiedz
  • utylizowac(2019-12-20 10:50) Zgłoś naruszenie 176

    czyli obcna wladza sobie scieli powiedzenie ze zamiast lisci pisowcy jak nam zrobia krzywde to nie odpuscimy unia to demokracja a nie pisielstwo

    Odpowiedz
  • polityk(2019-12-20 10:23) Zgłoś naruszenie 168

    Sorry, priorytetem panstwa nie jest to, zeby sasiedzi powiedzieli, ze jest wystarczajaco postepowe i poklepali po glowce.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Mały Jaś(2019-12-20 10:46) Zgłoś naruszenie 1218

    Na dłuższą metę wydzie hipokryzja instytucji unijnych kiedy przyjdzie wymiwrzać kary za niedotrzymanie zobowiązań o neutralności klimatycznwj. Tak wygląda praworządność w stylu UE. Niemcy i Francja są płatnikami netto, więc praw nie muszą przestrzegać. To się nam stawia za wzór? Oczywiście, że z klimatem trzeba coś zrobić, ale nie w sposób taki, że powiemy "tak, oczywiście zrobiny" a potem przyjdą horendalne podwyżki energii i gazu plus kary za niedotrzymywanie zobowiązań, na co trzeba będzie wziąć kredyty. U nas zamyka się huty, a zachodnie firmy otwierają oddziały w Indiach i Chinach, gdzie ograniczeń nie trzeba przestrzegać. Biznes jest i powietrze na Zachodzie czystsze. Sumienie na pewno nie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • dzwon ze spiżu(2019-12-20 11:08) Zgłoś naruszenie 107

    Trzeba zacząć uczyć młodzież jak to było w 80-tym.

    Odpowiedz
  • takijeden(2019-12-20 11:21) Zgłoś naruszenie 1013

    Mały Jaś i tu trafiłeś w sedno. Nadmierny deficyt. Francji nie dotyczy bo cyt. za Timmermansem " Francja to Francja" Prymat TSUE nad Niemcami. Niemiec nie dotyczy( wyrok TK w Niemczech). Tak zwane pożyczki dla Peugeota i stoczni niemieckich. Owszem ale Polski nie dotyczyło bo to pomoc publiczna. A w ogóle ślimak to ryba w UE. Autostrada przez łąki szkodzi ale Nord Stream 1 i 2 po dnie malutkiego Bałtyku już jest ekologiczny. Od 2007 roku ( i nadal) stosowaliśmy restrykcyjną politykę pieniężną. Francja, Włochy, Hiszpania nie i to z nimi się liczą w UE w ramach hasła Sami Swoi w starej UE.

    Odpowiedz
  • konrad(2019-12-20 12:13) Zgłoś naruszenie 95

    Ale jak czyni się z Polski unijny śmietnik zwożąc syf z całej unii to reakcji i głosów oburzenia nie słychać.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Krzysztof M.(2019-12-20 10:55) Zgłoś naruszenie 84

    Przyszłość to atom i wodór, po gazie, energii przejściowej nie ma odpadu. Wątpię czy Bruksela zastanawia się co zrobić z gigatonami zużytych baterii elektrycznych z magazynów energii, samochodów i innych urządzeń . Na małe bateryjki nieuszkodzone od pilotów potrzeba 3 mld euro a na baterie z hybryd i elektryków? Znowu śmieci podeślą Polsce albo innemu krajowi III Świata? Fotowoltaiki nie wiadomo jak zutylizować. Przy masowej skali powstanie góra nowego typu śmieci . Powtarzam propozycje Unii to ślepa droga, wodór i nowe technologie jądrowe to przyszłość.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • pueta(2019-12-21 07:01) Zgłoś naruszenie 14

    Moi mili i kochani / Myśli Wasze są do bani /Za nas myśli prezes z Wa-wy /Co jest wielki nie cherlawy /Aureolę ma na głowie /Zbawicielem się też zowie /I cnotliwy jest bez granic /Nie brał ciała , nigdy za nic /I niech każdy z Was się dowie /Że On święty jest sam w sobie /On prowadzi nas ku słońcu /Od najstarszych aż po brzdąców / To On kraj nasz tak rozwija /Który kwitnie ja lilija /Wszędzie prawo jest uczciwe /Wszystkim równo , sprawiedliwie /A gdy który mu podskoczy / To miłością go otoczy /....co ja tutaj nakreśliłem?/Dobrze że się obudziłem/

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz