statystyki

Czego nie zrobiła komisja badająca sytuację w Caritas [OPINIA]

autor: Paulina Nowosielska, Anita Sobczak25.11.2019, 08:50; Aktualizacja: 25.11.2019, 09:15
Caritas

Caritasźródło: ShutterStock

Ksiądz Marcin Iżycki, szef Caritas Polska, od początku kontroli zleconej przez Episkopat w związku z zarzutami mówiącymi o niewłaściwym zarządzaniu starał się bagatelizować sprawę. Zapewniał nas, że śpi spokojnie. Jednak KEP – mimo starań niektórych biskupów – nie zamknął postępowania.

Z komunikatu po 385. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski dowiadujemy się, że od końca sierpnia komisja nadzorcza dokonała analizy dokumentacji finansowej, zasięgnęła opinii dyrektorów caritas diecezjalnych. Rozmawiała z dyrekcją CP i obecnymi pracownikami. Pytanie, na ile ci ostatni pozwolili sobie na szczerość, skoro słyszymy, że atmosfera w instytucji jest napięta. Znacznie ważniejsze jest jednak to, czego komisja nie zrobiła.

Przede wszystkim: nie rozmawiała z byłymi pracownikami, a to z ich strony padają mocne słowa pod adresem szefa CP. Kierujący pracami komisji bp Szlachetka od jakiegoś czasu nie odpowiada na nasze liczne pytania, nie odbiera telefonu.

Byli pracownicy CP mówią nam natomiast, że biskup skontaktował się z nimi dzień po publikacji w DGP tekstu na temat kontroli Państwowej Inspekcji Pracy. Przypomnijmy: w listopadzie 201 7 r ., pięć miesięcy po tym, jak ks. Iżycki został dyrektorem, 75 proc. pracowników, którzy wypełnili ankietę inspekcji, oceniło, że doświadczyło traktowania mogącego nosić znamiona mobbingu. Można zatem wnioskować, że biskupi kontrolujący Caritas Polska nie mieli wcześniej pojęcia, co znajdowało się w protokole PIP.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • green. (2019-11-25 09:49) Zgłoś naruszenie 11

    A pederastii,pedofilii, zoofilii itp nie wykryto ? Jak bedziecie nad tematem "pracowac" to i to znajdzie sie. Stara SB-cka szkola prowokatorow.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie