statystyki

Nieintuicyjny PIT w PPK. Rozliczenie rozciągnięte na kilka miesięcy

autor: Łukasz Kuczkowski07.11.2019, 08:59; Aktualizacja: 07.11.2019, 09:01
Problem dotyczy tego, kiedy należy pobierać zaliczki od płatności finansowanych przez pracodawcę. Terminy przekazywania środków instytucji finansowej skutkują bowiem oddaleniem w czasie momentu, w którym powstaje przychód.

Problem dotyczy tego, kiedy należy pobierać zaliczki od płatności finansowanych przez pracodawcę. Terminy przekazywania środków instytucji finansowej skutkują bowiem oddaleniem w czasie momentu, w którym powstaje przychód.źródło: ShutterStock

Problem dotyczy tego, kiedy należy pobierać zaliczki od płatności finansowanych przez pracodawcę. Terminy przekazywania środków instytucji finansowej skutkują bowiem oddaleniem w czasie momentu, w którym powstaje przychód.

Już niedługo pierwsi pracodawcy zaczną odprowadzać wpłaty do pracowniczych planów kapitałowych. W większości przypadków obejmą one wynagrodzenia wypłacane pod koniec listopada. Dotyczy to zarówno tych pracodawców, u których wynagrodzenie jest wypłacane na koniec miesiąca, jak i tych, którzy wypłacają je na początku kolejnego miesiąca (w tym przypadku na początku grudnia).

Sekwencja działań

Zgodnie z ogólną regułą wyrażoną w art. 28 ust. 2 ustawy z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dz.U. z 2018 r. poz. 2215 ze zm.; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 1572; dalej: ustawa o PPK) pracodawca ma obowiązek obliczyć i przekazać do instytucji finansowej wpłaty finansowane przez pracodawcę oraz obliczyć, pobrać i przekazać do tej instytucji wpłaty finansowane przez pracownika. Wysokość obu wpłat jest obliczana w tym samym momencie, tj. w terminie wypłaty wynagrodzenia przez pracodawcę. Co więcej, obie wpłaty są również przekazywane w tym samym momencie do instytucji finansowej.

Zgodnie bowiem z art. 28 ust. 4 ustawy o PPK są one dokonywane do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostały obliczone i pobrane. Co prawda, ustawa o PPK nie posługuje się pojęciem „pobrania” wobec wpłat finansowanych przez pracodawcę, jednak należy uznać, że powyższy termin obejmuje obie wpłaty obliczane dla tego samego wynagrodzenia pracownika w tym samym momencie. Dla pierwszych wpłat terminem ich przekazania do instytucji finansowej będzie zatem albo 15 grudnia 2019 r. (dla wpłat obliczonych od wynagrodzenia wypłacanego pod koniec listopada), albo 15 stycznia 2020 r. (dla wpłat obliczonych od wynagrodzenia wypłacanego na początku grudnia).


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie