statystyki

Pierwsza wizyta Załenskiego w Polsce. Możliwy przełom w sprawie zakazu ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej

autor: Michał Potocki, Magdalena Cedro02.09.2019, 07:42; Aktualizacja: 02.09.2019, 07:42
Nowy prezydent zadeklarował gotowość zniesienia moratorium na ekshumacje polskich żołnierzy. Ma to zakończyć spory, które trwały przez znaczną część kadencji Poroszenki.

Nowy prezydent zadeklarował gotowość zniesienia moratorium na ekshumacje polskich żołnierzy. Ma to zakończyć spory, które trwały przez znaczną część kadencji Poroszenki.źródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: Wojciech Olkunik

Nowy prezydent zadeklarował gotowość zniesienia moratorium na ekshumacje polskich żołnierzy. Ma to zakończyć spory, które trwały przez znaczną część kadencji Poroszenki.

– Jestem gotowy odblokować otrzymywanie zezwoleń na prace poszukiwawcze na Ukrainie, a strona polska uporządkuje ukraińskie miejsca pamięci w Polsce – powiedział Wołodymyr Zełenski po sobotnich rozmowach z Andrzejem Dudą. Obowiązujący od 2017 r. zakaz ekshumacji kładł się cieniem na relacje polsko-ukraińskie i doprowadził do faktycznego zamrożenia kontaktów na najwyższym szczeblu za kadencji Petra Poroszenki.

Jak mówi szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, odblokowanie ekshumacji i uporządkowanie ukraińskich miejsc pamięci to dwie różne sprawy. – Nie ma warunkowości dla zniesienia ekshumacji. To rzecz odrębnie wprowadzona i ona po prostu musi być zniesiona. Natomiast wszystkie legalne miejsca pochówku UPA będą pod ochroną i będą uporządkowane, to jest dla nas oczywiste, bo obowiązuje nas ustawa o ochronie cmentarzy i miejsc pochówku – mówi Szczerski w rozmowie z DGP.

– Prezydent Andrzej Duda apelował o sprawczość w sprawie zniesienia zakazu ekshumacji. Ta sprawa już wielokrotnie była negocjowana i zapowiadana, ale to się nigdy nie zdarzyło. Nowa ekipa nie jest związana decyzjami poprzedniej, dlatego to okazja, żeby na nowo poukładać relacje. Zmiana polityczna na Ukrainie jest pełna, co daje nadzieję na tę sprawczość – zaznaczył Szczerski. Poprzednik Zełenskiego kilka razy zapowiadał zniesienie zakazu ekshumacji, ale tych obietnic nie zrealizowano.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie