statystyki

Białoruś: Dywersyfikacyjny straszak Alaksandra Łukaszenki

autor: Michał Potocki27.08.2019, 08:02; Aktualizacja: 27.08.2019, 08:07
Alaksandr Łukaszenka

Alaksandr Łukaszenkaźródło: ShutterStock

Mińsk dąży do zniesienia amerykańskich sankcji i uzyskania licencji eksportowej na zakup ropy z USA.

Białoruska firma państwowa wynajęła amerykańskiego lobbystę, który ma pracować nad ograniczeniem sankcji wobec tego kraju tak, aby Mińsk mógł kupować ropę naftową z USA. To efekt problemów z jakością ropy z Rosji, które wiosną kosztowały Białoruś setki milionów dolarów, i politycznych nacisków Kremla.

Jak podała amerykańska rozgłośnia RFE/RL, Biełaruskaja Naftawaja Kampanija (BNK) skontaktowała się z Davidem Gencarellim, lobbystą z 30-letnim doświadczeniem. Jak zapisano w Akcie rejestracji agentów zagranicznych – obowiązkowym dla lobbystów pracujących na rzecz klientów spoza USA – Gencarelli ma pomóc w uzyskaniu licencji Departamentu Skarbu na zakup ropy. Za swoje usługi dostanie 60 tys. dol. Gencarelli do końca października ma odbyć w tej sprawie serię spotkań z amerykańskimi urzędnikami.

Gdyby mu się udało, Mińsk mógłby sprowadzać ropę przez porty bałtyckie lub czarnomorskie. Amerykanie nałożyli na Białoruś sankcje za sfałszowanie wyborów prezydenckich w 2006 r., w których z Alaksandrem Łukaszenką mierzył się m.in. Alaksandr Milinkiewicz. Później ograniczenia handlowe były poszerzane i na czarną listę trafiły niektóre państwowe firmy energetyczne. W 2015 r. częściowo je zawieszono w zamian za pomoc Mińska w osiągnięciu rozejmu na ukraińskim Zagłębiu Donieckim.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie