statystyki

Białoruś: Dywersyfikacyjny straszak Alaksandra Łukaszenki

autor: Michał Potocki27.08.2019, 08:02; Aktualizacja: 27.08.2019, 08:07
Alaksandr Łukaszenka

Alaksandr Łukaszenkaźródło: ShutterStock

Mińsk dąży do zniesienia amerykańskich sankcji i uzyskania licencji eksportowej na zakup ropy z USA.

Białoruska firma państwowa wynajęła amerykańskiego lobbystę, który ma pracować nad ograniczeniem sankcji wobec tego kraju tak, aby Mińsk mógł kupować ropę naftową z USA. To efekt problemów z jakością ropy z Rosji, które wiosną kosztowały Białoruś setki milionów dolarów, i politycznych nacisków Kremla.

Jak podała amerykańska rozgłośnia RFE/RL, Biełaruskaja Naftawaja Kampanija (BNK) skontaktowała się z Davidem Gencarellim, lobbystą z 30-letnim doświadczeniem. Jak zapisano w Akcie rejestracji agentów zagranicznych – obowiązkowym dla lobbystów pracujących na rzecz klientów spoza USA – Gencarelli ma pomóc w uzyskaniu licencji Departamentu Skarbu na zakup ropy. Za swoje usługi dostanie 60 tys. dol. Gencarelli do końca października ma odbyć w tej sprawie serię spotkań z amerykańskimi urzędnikami.

Gdyby mu się udało, Mińsk mógłby sprowadzać ropę przez porty bałtyckie lub czarnomorskie. Amerykanie nałożyli na Białoruś sankcje za sfałszowanie wyborów prezydenckich w 2006 r., w których z Alaksandrem Łukaszenką mierzył się m.in. Alaksandr Milinkiewicz. Później ograniczenia handlowe były poszerzane i na czarną listę trafiły niektóre państwowe firmy energetyczne. W 2015 r. częściowo je zawieszono w zamian za pomoc Mińska w osiągnięciu rozejmu na ukraińskim Zagłębiu Donieckim.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie