statystyki

Kto i jakimi metodami walczy o zwrot własności ofiar Szoa

autor: Radosław Korzycki20.08.2019, 07:33; Aktualizacja: 20.08.2019, 08:37
O dobrze naoliwionym mechanizmie lobbystycznym możemy mówić dopiero od początku lat 60. Momentem zwrotnym było założenie AIPAC, czyli Amerykańsko-Izraelskiego Komitetu Spraw Publicznych. Tę organizację pracującą na rzecz sprawy żydowskiej oraz Izraela zwykło się określać mianem najpotężniejszego politycznego lobby w USA. Nie bez powodu.

O dobrze naoliwionym mechanizmie lobbystycznym możemy mówić dopiero od początku lat 60. Momentem zwrotnym było założenie AIPAC, czyli Amerykańsko-Izraelskiego Komitetu Spraw Publicznych. Tę organizację pracującą na rzecz sprawy żydowskiej oraz Izraela zwykło się określać mianem najpotężniejszego politycznego lobby w USA. Nie bez powodu.źródło: ShutterStock

Termin „lobby” budzi w Polsce negatywne skojarzenia. Szczególnie gdy mówimy o reprywatyzacji i roszczeniach społeczności żydowskiej. W USA zarówno sam temat, jak i metoda działania mają znaczenie neutralne. To po prostu próba realizowania interesów

W 2006 r. na łamach „Lon don Review of Books” prof. John Mearshimer, politolog z Uniwersytetu Chicago, pisał: „W metodach działania lobby żydowskie niczym się nie różni od lobby rolniczego, stalowego, tekstylnego, związkowego czy reprezentującego interesy którejkolwiek etnicznej grupy. Nie ma w tym nic niewłaściwego, że amerykańscy Żydzi oraz ich chrześcijańscy sojusznicy chcą wpłynąć na politykę rządu USA. Lobbyści nie są spiskowcami jak z Protokołów Mędrców Syjonu. Robią dokładnie to samo, co ich odpowiednicy w innych sektorach. (…) Jeśli chodzi o wpływ na politykę na Bliskim Wschodzie, o sile lobby żydowskiego stanowi przede wszystkim słabość lobby arabskiego”.

Początki procesu, który dziś możemy nazwać lobbingiem, datują się na połowę XIX w., kiedy społeczność żydowska złożona była z dwóch elementów: patrycjuszowskich rodzin wschodniego wybrzeża, którzy wywodzili się z pierwszej imigracji z XVII w. i byli mocno zasymilowani, oraz nowo przybyłych członków wspólnoty, głównie z Rosji i Austro-Węgier, żyjących z zachowaniem tradycji. Ich pierwsze sto lat w USA to przede wszystkim walka z wykluczeniem.

Pierwszym nieformalnym, ale wyrazistym liderem wspólnoty żydowskiej, który miał bezpośredni wpływ na rząd, był sędzia Sądu Najwyższego (od 1916 r.) Louis Brandeis, dziedzic przemysłowej plutokracji z Kentucky. Skończył Harvard z najlepszą średnią w historii uczelni. Pomimo jego elitarnego i na wskroś amerykańskiego zaplecza inny z sędziów z epoki – James McReynolds nie podawał mu ręki, dlatego że był Żydem. Brandeis inicjował w USA ruch syjonistyczny i próbował walczyć z antysemityzmem, który wówczas, jak pokazuje przykład jego kolegi z Sądu Najwyższego, sięgał szczytów władzy. Trzeba przypomnieć, że w 1924 r. Kongres zakazał dalszej imigracji Żydów, a w przededniu i po wybuchu II wojny światowej rząd blokował wpuszczanie żydowskich uchodźców. Choćby słynnego statku „MS St. Louis”, który zawrócił do Europy, a potem dwie trzecie jego pasażerów zginęło podczas Zagłady.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • ?(2019-08-20 13:28) Zgłoś naruszenie 10

    Tak. Dzięki 500+, wojnie 1939, wyzwoleniu w 1945, powstaniu warszawskim, oddaniu kraju na wychowanie czarnej mafii, przeróżnych złodziejach u koryta np. polisolokaty, GetBac i odloty ustosunkowanych ś..ń przy korycie, systematycznego braku ustawy reprewatyz., płacenie po 100 euro dla semitów z ZUS - RP to bogaty kraj i można jeszcze płacić za szoach spowodowany przez Niemców i Watykan. W/g polskiego prawa mienie bezspadkowe należy do Skarbu Państwa. Niech stosowne odszkodowanie za finansowe wsparcie Niemców w latach 1925 do 1938 zapłaci USA. Trochę $ dodrukują i będzie. Szan. p. Radosłąwie Korzycki co z lobingiem na rzecz RP od USA , Niemiec i Watykanu? Od Moskwy też może być.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie