statystyki

Kto i jakimi metodami walczy o zwrot własności ofiar Szoa

autor: Radosław Korzycki20.08.2019, 07:33; Aktualizacja: 20.08.2019, 08:37
O dobrze naoliwionym mechanizmie lobbystycznym możemy mówić dopiero od początku lat 60. Momentem zwrotnym było założenie AIPAC, czyli Amerykańsko-Izraelskiego Komitetu Spraw Publicznych. Tę organizację pracującą na rzecz sprawy żydowskiej oraz Izraela zwykło się określać mianem najpotężniejszego politycznego lobby w USA. Nie bez powodu.

O dobrze naoliwionym mechanizmie lobbystycznym możemy mówić dopiero od początku lat 60. Momentem zwrotnym było założenie AIPAC, czyli Amerykańsko-Izraelskiego Komitetu Spraw Publicznych. Tę organizację pracującą na rzecz sprawy żydowskiej oraz Izraela zwykło się określać mianem najpotężniejszego politycznego lobby w USA. Nie bez powodu.źródło: ShutterStock

Termin „lobby” budzi w Polsce negatywne skojarzenia. Szczególnie gdy mówimy o reprywatyzacji i roszczeniach społeczności żydowskiej. W USA zarówno sam temat, jak i metoda działania mają znaczenie neutralne. To po prostu próba realizowania interesów

W 2006 r. na łamach „Lon don Review of Books” prof. John Mearshimer, politolog z Uniwersytetu Chicago, pisał: „W metodach działania lobby żydowskie niczym się nie różni od lobby rolniczego, stalowego, tekstylnego, związkowego czy reprezentującego interesy którejkolwiek etnicznej grupy. Nie ma w tym nic niewłaściwego, że amerykańscy Żydzi oraz ich chrześcijańscy sojusznicy chcą wpłynąć na politykę rządu USA. Lobbyści nie są spiskowcami jak z Protokołów Mędrców Syjonu. Robią dokładnie to samo, co ich odpowiednicy w innych sektorach. (…) Jeśli chodzi o wpływ na politykę na Bliskim Wschodzie, o sile lobby żydowskiego stanowi przede wszystkim słabość lobby arabskiego”.

Początki procesu, który dziś możemy nazwać lobbingiem, datują się na połowę XIX w., kiedy społeczność żydowska złożona była z dwóch elementów: patrycjuszowskich rodzin wschodniego wybrzeża, którzy wywodzili się z pierwszej imigracji z XVII w. i byli mocno zasymilowani, oraz nowo przybyłych członków wspólnoty, głównie z Rosji i Austro-Węgier, żyjących z zachowaniem tradycji. Ich pierwsze sto lat w USA to przede wszystkim walka z wykluczeniem.

Pierwszym nieformalnym, ale wyrazistym liderem wspólnoty żydowskiej, który miał bezpośredni wpływ na rząd, był sędzia Sądu Najwyższego (od 1916 r.) Louis Brandeis, dziedzic przemysłowej plutokracji z Kentucky. Skończył Harvard z najlepszą średnią w historii uczelni. Pomimo jego elitarnego i na wskroś amerykańskiego zaplecza inny z sędziów z epoki – James McReynolds nie podawał mu ręki, dlatego że był Żydem. Brandeis inicjował w USA ruch syjonistyczny i próbował walczyć z antysemityzmem, który wówczas, jak pokazuje przykład jego kolegi z Sądu Najwyższego, sięgał szczytów władzy. Trzeba przypomnieć, że w 1924 r. Kongres zakazał dalszej imigracji Żydów, a w przededniu i po wybuchu II wojny światowej rząd blokował wpuszczanie żydowskich uchodźców. Choćby słynnego statku „MS St. Louis”, który zawrócił do Europy, a potem dwie trzecie jego pasażerów zginęło podczas Zagłady.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • ?(2019-08-20 13:28) Zgłoś naruszenie 10

    Tak. Dzięki 500+, wojnie 1939, wyzwoleniu w 1945, powstaniu warszawskim, oddaniu kraju na wychowanie czarnej mafii, przeróżnych złodziejach u koryta np. polisolokaty, GetBac i odloty ustosunkowanych ś..ń przy korycie, systematycznego braku ustawy reprewatyz., płacenie po 100 euro dla semitów z ZUS - RP to bogaty kraj i można jeszcze płacić za szoach spowodowany przez Niemców i Watykan. W/g polskiego prawa mienie bezspadkowe należy do Skarbu Państwa. Niech stosowne odszkodowanie za finansowe wsparcie Niemców w latach 1925 do 1938 zapłaci USA. Trochę $ dodrukują i będzie. Szan. p. Radosłąwie Korzycki co z lobingiem na rzecz RP od USA , Niemiec i Watykanu? Od Moskwy też może być.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie