statystyki

Marek Zagórski: 5G będzie siecią strategiczną dla gospodarki [WYWIAD]

autor: Elżbieta Rutkowska20.08.2019, 08:00; Aktualizacja: 20.08.2019, 08:36
Minister cyfryzacji Marek Zagórski

Marek Zagórski: 5G będzie siecią strategiczną dla gospodarki, nie tylko służb czy administracji. Jej bezpieczeństwo musi być zapewnione już na starcie. Wymagania będą dotyczyły architektury sieci, oprogramowania, rodzajów transmisji wewnątrz sieci. Musimy to zdefiniować. Dotyczy to również wymagań wobec dostawców urządzeń – i nie chodzi mi tylko o jednego.źródło: PAP
autor zdjęcia: Adam Warżawa

Chcemy wprowadzić przepisy pozwalające wykluczać dostawców 5G – mówi DGP minister cyfryzacji Marek Zagórski

W przyszłym roku doczekamy się pierwszego miasta z siecią 5G?

Wszystko na to wskazuje. Zasadniczym krokiem jest teraz rozdysponowanie częstotliwości – to zadanie prezesa UKE. Wszystkie niezbędne akty prawne zostały wydane, więc nie powinno być problemu. Sama procedura – przetarg lub aukcja – trochę jednak potrwa.

Dla państwa lepszy jest przetarg czy aukcja?

Podstawowe różnice to czas przygotowania – przetarg jest pod tym względem łatwiejszy – i oczekiwane przychody. Doświadczenie wskazuje, że na większe sumy można liczyć z aukcji, choć nie jest to regułą. Natomiast z punktu widzenia celu, czyli wprowadzenia sieci piątej generacji zgodnie z unijnym planem, nie ma znaczenia, czy prezes UKE wybierze przetarg, czy aukcję. W obu przypadkach będzie można rozdysponować pasmo w połowie przyszłego roku.

Dla rządu jest ważne, ile pieniędzy za częstotliwości wpłynie do budżetu?

Z punktu widzenia ministra cyfryzacji wdrożenie 5G jest dużo ważniejsze niż maksymalizacja przychodów. Minister finansów może tu mieć nieco inną optykę. Ale jeśli operatorzy będą mocno zabiegali o częstotliwości, będziemy mieli dwa w jednym.

Co takiego jest w 5G, że czyni tę technologię tak ważną?


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (10)

 • j.(2019-08-20 23:09) Zgłoś naruszenie 31

  Niebawem dojdzie być może do takiego szaleństwa, że nawet ażeby skorzystać z publicznego szaletu, trzeba będzie najpierw pobrać mobilną aplikację na smartfona, zainstalować wtyczki, przetestować algorytmy, wygenerować hasło, zmienić hasło, pobrać SMS-em kod jednorazowy, wylogować, zalogować ponownie, wybrać opcje zabezpieczeń, wybrać sposób płatności, uwierzytelnić klauzulę RODO, podpisać podpisem elektronicznym, albo profilem zaufanym, no i... wstyd powiedzieć, co może się stać, kiedy system się zawiesi, albo wystąpi jakiś krytyczny błąd serwera wymagający interwencji administratora, przeładowania systemu, powtórzenia procedury generowania haseł kodów i PIN-ów... A więc zmierzamy do jakiegoś szaleństwa. Pół, wieku niejaki Armstrong bezpiecznie posadził lądownik na Księżycu mając na pokładzie komputer o pamięci RAM chyba coś z 8 kB. Dziś miliony razy mocniejsze komputery stosujemy do wykonywania miliony razy łatwiejszych zadań, aniżeli lądowanie na Księżycu, tylko te zadania niepotrzebnie komplikując! Pytam: po jaką cholerę? Zgadzam się z przedmówcą, że ratunkiem jest być może tylko powszechna deinformatyzacja, ale do tego chyba ludzie muszą dojrzeć. Póki co, to obawiam się, że za powszechną informatyzacją stoi potężne lobby tych, którzy na tym grubo zarabiają i nadal będziemy do najprostszych czynności musieli ściągać aplikacje, pamiętać kody i PIN-y, droczyć się z błędami serwerów itd. itp.

  Odpowiedz
 • nieborak(2019-08-20 13:37) Zgłoś naruszenie 23

  5G daje tyle możliwości, że praktycznie każda firma będzie mogła skorzystać z jej dobrodziejstw. No i najważniejsze że organy zaczynają wypowiadać się pozytywnie o bezpieczeństwie naszego zdrowia w stosunku do nowej sieci.

  Odpowiedz
 • Gosc(2019-08-21 09:28) Zgłoś naruszenie 21

  Przerażające jest że anteny stawia się tusz przy zabudowaniach mieszkalnych, przy ogródkach działkowych, czyli terenach rekreacyjnych.Nie ważne jest zdrowie człowieka, ważny jest biznes.Kto na to pozwala?

  Odpowiedz
 • fontes(2019-08-20 16:43) Zgłoś naruszenie 11

  Cyfryzacja w Polsce to dno i 50 metrów mułu. Poprzedni minister Boni może być symbolem tego jaką lagę rządy kładły na tej dziedzine. Przykładem sztandarowym cyfryzacji są urzędy. Dziadowskie, amatorskie programy, które tylko przeszkadzają w pracy, wprowadzane wyłącznie po to, żeby warsiawskie kerownictwo mogło śledzić i tropić urzędasów. Bo przecież im ktoś merytorycznie cieńszy, to zawsze może się przy......ć do do czegoś co ogarnia - czyli na przykład, że jakaś nikomu niepotrzebna tabelka jest niewypełniona, albo że jakiś termin, jeden ze stu tysięcy gdzieś w tym bajzlu przeleciał.

  Odpowiedz
 • Społeczeństwo tego oczekuje(2019-08-20 16:52) Zgłoś naruszenie 11

  1. Desmartfonizacja - zakazanie, zdelegalizowanie i nawet zniszczenie smartfonów - do produkcji pozostaną tylko zwykłe, nudne, nie ściągające uwagi komórki - mają służyć tylko do kontaktu krótka rozmowa/sms-y, większe i dłuższe spotkania ludzie mają odbywać realnie. 2. Deinformatyzacja - przywracanie papierowych dokumentów, bez pamiętania haseł i loginów - nikt nie będzie zakładnikiem systemów informatycznych. 3. Płatność gotówką ponad wszystko, jest to niezależność, a poza tym uważam tu także aby dostosować usługi typu rower miejski/hulajnoga do możliwości zapłacenia za nie gotówką. 4. Biometrie całkowicie zakazać( chyba, że zachodzi jakaś naprawdę szczególna potrzeba to wtedy można rozważyć zastosowanie, jednakże za zgodą obywatela) 5. Internet tylko w komputerach, na kablach/światłowodach w domach i miejscach pracy i nigdzie indziej - wi-fi powinno być eliminowane, zakazywane,, delegalizowane i nawet niszczone. 6. Sieć 5g i związany z nią internet rzeczy ostro i skutecznie zbojkotować, nie zgadzamy się na uszczęśliwianie nas na siłę, bez wiedzy, bez pytania nas o zdanie, o zgodzie nie mówiąc - nie ma miejsca na takie chore draństwo. 7. Facebook, Instagram - do kompletnego wyautowania - powinny otrzymać 6 miesięcy na usunięcie wszelkich danych o polskich użytkownikach, a po tym czasie ich domeny internetowe powinny zniknąć z Polski, zanim jednak cały proces by się rozpoczął użytkownicy powinni być poinformowani o tym fakcie stosownie wcześniej, żeby nikt nie był zaskoczony.

  Odpowiedz
 • torres(2019-08-21 13:52) Zgłoś naruszenie 11

  Ludzie zrozumcie, Internet mobilny się kończy. Wszyscy korzystają z neta w komórce. Wyobraźcie sobie że nagle nie będzie on dostępny. 5G musi wejść w życie jak najszybciej, bo zacznie się problem.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Selon(2019-08-21 21:33) Zgłoś naruszenie 11

  Oczywiście, że będzie. Wszystkie nowoczesne gospodarki ścigają się o to kto szybciej uruchomi się u siebie. Nie bez powodu. Potencjał nowej sieci będzie ogromny, trzeba będzie go tylko dobrze wykorzystać.

  Odpowiedz
 • Wieslaw(2019-08-22 11:27) Zgłoś naruszenie 00

  Czy wam się podoba czy nie rozwoju technologicznego się nie uniknie. Rozwój towarzyszy ludzkości od zawsze. Może w nim nie uczestniczyć. Nikt wam nie broni mieć komórek starszej generacji, albo najlepiej w ogóle nie mieć skoro to samo zło, z internetu też nie musicie korzystać będziecie zdrowsi i mniej zestresowani. A innym dajcie korzystać do woli. To już od każdego z osobna lub od rodziców zależy czy pozwoli się uzależnić od telefonu. Niech od razu zakażą nam wszystkiego, alkoholu i innych. Wszystko jest dla ludzi gdy umie się korzystać z umiarem.

  Odpowiedz
 • nubi(2019-08-22 15:29) Zgłoś naruszenie 00

  5G będzie mogła pomóc każdej firmie, która będzie potrafiła ją wykorzystać.pamiętajmy że to tylko nowa sieć mobilna, trzeba jeszcze mieć pomysł na jej wykorzystanie.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie