statystyki

Cień Donalda Trumpa nad Wielkim Murem: Kto straci na wojnie handlowej?

autor: Jakub Kapiszewski13.05.2019, 07:45; Aktualizacja: 13.05.2019, 07:45
Nałożone w piątek cła mogą wyhamować wzrost gospodarczy w Chinach nawet o 1,5 pkt proc.

Nałożone w piątek cła mogą wyhamować wzrost gospodarczy w Chinach nawet o 1,5 pkt proc.źródło: ShutterStock

Nałożone w piątek cła mogą wyhamować wzrost gospodarczy w Chinach nawet o 1,5 pkt proc.

Ameryka odpowiada za jedną piątą chińskiego eksportu, co oznacza, że Stany Zjednoczone to największy klient przedsiębiorstw z Państwa Środka. Na drugi brzeg Pacyfiku wysłały one w 2018 r. towary o łącznej wartości 539 mld dol., czyli niewiele mniej, niż wynosi cały PKB Polski, i mniej więcej tyle, co PKB Belgii. Nic dziwnego, że amerykańskie cła to realne zagrożenie dla chińskiej gospodarki.

Zdaniem analityków banku Barclays nałożone w piątek przez prezydenta Donalda Trumpa dodatkowe daniny mogą kosztować Chiny 0,5 pkt proc. wzrostu PKB w perspektywie następnych 12 miesięcy. Do tego dochodzi kolejne 0,5 pkt proc., jeśli Waszyngton zdecyduje się na obłożenie cłami reszty towarów zza Wielkiego Muru (na razie podwyższone stawki obowiązują na import o wartości 250 mld dol.), jak zresztą prezydent groził już w 2018 r. Wtedy Międzynarodowy Fundusz Walutowy przestrzegał, że wzrost w Chinach może skurczyć się o 1,5 pkt proc. (w ubiegłym roku wyniósł 6,6 proc.). To tak, jakby z mapy gospodarczej świata wymazać Nową Zelandię.

Dotychczasowe cła już zaowocowały spadkiem we wzajemnej wymianie handlowej między USA a Chinami. W porównaniu do I kwartału ubiegłego roku import chińskich towarów do USA zmalał o 14 proc. (ze 123 mld do 105 mld dol.), zaś amerykański eksport do Chin spadł o 19 proc. (z 32 mld do 26 mld dol.). Sami Chińczycy na razie robią dobrą minę do złej gry. W należącej do banku centralnego Państwa Środka gazecie „Finance News” napisano, że wpływ amerykańskich ceł na dynamikę PKB nie przekroczy 0,3 pkt proc. i będzie „możliwy do kontroli”. „Kondycja gospodarki znacząco poprawiła się w ostatnich miesiącach, a otoczenie makroekonomiczne i regulacyjne powinno zwiększyć odporność rynku na zewnętrzne wstrząsy” – napisał Ma Jun, jeden z ekspertów banku.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie