statystyki

Cień Donalda Trumpa nad Wielkim Murem: Kto straci na wojnie handlowej?

autor: Jakub Kapiszewski13.05.2019, 07:45; Aktualizacja: 13.05.2019, 07:45
Nałożone w piątek cła mogą wyhamować wzrost gospodarczy w Chinach nawet o 1,5 pkt proc.

Nałożone w piątek cła mogą wyhamować wzrost gospodarczy w Chinach nawet o 1,5 pkt proc.źródło: ShutterStock

Nałożone w piątek cła mogą wyhamować wzrost gospodarczy w Chinach nawet o 1,5 pkt proc.

Ameryka odpowiada za jedną piątą chińskiego eksportu, co oznacza, że Stany Zjednoczone to największy klient przedsiębiorstw z Państwa Środka. Na drugi brzeg Pacyfiku wysłały one w 2018 r. towary o łącznej wartości 539 mld dol., czyli niewiele mniej, niż wynosi cały PKB Polski, i mniej więcej tyle, co PKB Belgii. Nic dziwnego, że amerykańskie cła to realne zagrożenie dla chińskiej gospodarki.

Zdaniem analityków banku Barclays nałożone w piątek przez prezydenta Donalda Trumpa dodatkowe daniny mogą kosztować Chiny 0,5 pkt proc. wzrostu PKB w perspektywie następnych 12 miesięcy. Do tego dochodzi kolejne 0,5 pkt proc., jeśli Waszyngton zdecyduje się na obłożenie cłami reszty towarów zza Wielkiego Muru (na razie podwyższone stawki obowiązują na import o wartości 250 mld dol.), jak zresztą prezydent groził już w 2018 r. Wtedy Międzynarodowy Fundusz Walutowy przestrzegał, że wzrost w Chinach może skurczyć się o 1,5 pkt proc. (w ubiegłym roku wyniósł 6,6 proc.). To tak, jakby z mapy gospodarczej świata wymazać Nową Zelandię.

Dotychczasowe cła już zaowocowały spadkiem we wzajemnej wymianie handlowej między USA a Chinami. W porównaniu do I kwartału ubiegłego roku import chińskich towarów do USA zmalał o 14 proc. (ze 123 mld do 105 mld dol.), zaś amerykański eksport do Chin spadł o 19 proc. (z 32 mld do 26 mld dol.). Sami Chińczycy na razie robią dobrą minę do złej gry. W należącej do banku centralnego Państwa Środka gazecie „Finance News” napisano, że wpływ amerykańskich ceł na dynamikę PKB nie przekroczy 0,3 pkt proc. i będzie „możliwy do kontroli”. „Kondycja gospodarki znacząco poprawiła się w ostatnich miesiącach, a otoczenie makroekonomiczne i regulacyjne powinno zwiększyć odporność rynku na zewnętrzne wstrząsy” – napisał Ma Jun, jeden z ekspertów banku.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie