statystyki

Wybory do Parlamentu Europejskiego: Czy uda się utrzymać jedność 27 państw Unii?

autor: Małgorzata Bonikowska Politolog22.02.2019, 20:00
W kontekście bezpieczeństwa wspólnym wyzwaniem dla całej UE będzie znalezienie takiej formuły działania, aby projekty proponowane w ramach pogłębionej współpracy obronnej (PESCO) uzupełniały się z NATO oraz aby zachować obecność i aktywność Brytyjczyków w tym obszarze również po brexicie. Kością niezgody pozostają relacje z Rosją, zwłaszcza w obszarze bezpieczeństwa energetycznego, na czele z planami budowy Nord Stream 2.

W kontekście bezpieczeństwa wspólnym wyzwaniem dla całej UE będzie znalezienie takiej formuły działania, aby projekty proponowane w ramach pogłębionej współpracy obronnej (PESCO) uzupełniały się z NATO oraz aby zachować obecność i aktywność Brytyjczyków w tym obszarze również po brexicie. Kością niezgody pozostają relacje z Rosją, zwłaszcza w obszarze bezpieczeństwa energetycznego, na czele z planami budowy Nord Stream 2.źródło: ShutterStock

Majowe eurowybory będą wyjątkowe. Ugrupowania umiarkowane spierają się o kształt dalszej integracji. Radykałowie nie chcą już wyprowadzać swoich krajów z UE, lecz ją przejąć i przerobić od środka na „Europę ojczyzn”, niekoniecznie liberalnych.

P o prawie dekadzie kryzysów Unia Europejska złapała drugi oddech, ale przed nią wciąż trudne miesiące – czeka ją kilka poważnych wyzwań, m.in. brexit czy wieszczone przez MFW spowolnienie gospodarcze. Kluczowe będzie też przebrnięcie przez trudny rok wyborów oraz utrzymanie jednomyślności oraz jedności 27 państw.

Pomimo świadomości wyzwań nastroje w Brukseli nie są złe. Ostatni sondaż Eurobarometru (badanie przeprowadzono 8–22 listopada 2018 r.) wskazuje, że wzrosła liczba obywateli, którzy oceniają Wspólnotę pozytywnie (43 proc.) – to najlepszy wynik od jesieni 2009 r. Europejczycy deklarują też większe zaufanie do UE niż do własnych rządów, silne jest także poparcie dla Unii Gospodarczo-Walutowej, zwłaszcza w samej strefie euro. Po raz pierwszy w historii badań większość obywateli Wspólnoty deklaruje, że ich głos ma znaczenie (49 proc.), choć wciąż nie zgadza się z tym 47 proc. To sygnał, że po wyborach Unia będzie musiała mocno pracować nad zmniejszeniem poczucia deficytu demokracji. Ale nikt dziś, niestety, nie wie, jak to zrobić.

Tygodnik GP 22.02.19.

Tygodnik GP 22.02.19.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie