Władze w Oslo uznały polskiego konsula za persona non grata. MSZ podjęło "działania wzajemne"

autor: Magdalena Cedro12.02.2019, 08:07; Aktualizacja: 12.02.2019, 08:07
podpis, dokument, akt, prawo

To właśnie sposób współpracy wydalonego przez Norwegów konsula Sławomira Kowalskiego z tym urzędem został zakwestionowany przez tamtejsze władze.źródło: ShutterStock

Norwegia uznała polskiego konsula za persona non grata . W odpowiedzi Polska dała norweskiej konsul tydzień na opuszczenie kraju.

Zaczęło się od tego, że w ostatnich latach wzrosła liczba polskich rodzin rozdzielanych przez norweski urząd zajmujący się prawami najmłodszych. Wsparcia w kontaktach z siejącym wśród Polaków postrach Barnevernet udziela nasza służba konsularna w Oslo.

To właśnie sposób współpracy wydalonego przez Norwegów konsula Sławomira Kowalskiego z tym urzędem został zakwestionowany przez tamtejsze władze. Miał on być agresywny wobec urzędników. Dlatego poproszono Polskę o odwołanie go z Norwegii.

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz zdecydował jednak o pozostaniu Kowalskiego na stanowisku do końca jego kadencji, która miała minąć w czerwcu tego roku. Polskie ministerstwo odrzuciło zarzuty strony norweskiej, bo w jego ocenie były one nieuzasadnione. – Resort spraw zagranicznych dobrze ocenia pracę konsula, w szczególności jeśli chodzi o jego działania na rzecz obrony interesów polskich rodzin – poinformował DGP resort. – W kwestii rzekomego wezwania norweskiego MSZ do odwołania konsula Kowalskiego z zajmowanego przez niego stanowiska pragniemy poinformować, że nie otrzymaliśmy formalnego stanowiska w tej sprawie – dodał.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie