statystyki

Orędzie Trumpa: Ameryka wygrywa każdego dnia

autor: Jakub Kapiszewski07.02.2019, 07:16; Aktualizacja: 07.02.2019, 07:41
Znów udowodnił, że wystąpienia publiczne to jego żywioł

Znów udowodnił, że wystąpienia publiczne to jego żywiołźródło: ShutterStock

Podczas swojego orędzia o stanie unii prezydent USA nie pozostawił wątpliwości: „America first” wciąż jest osią polityki 45. lokatora Białego Domu.

– Nasza gospodarka stanowi obiekt zazdrości całego świata, nasza armia jest najpotężniejsza na świecie, a Ameryka znów wygrywa, każdego dnia – tak podsumował sytuację Donald Trump. Przemawiał przez 82 minuty. Tegoroczne „state of the Union” było trzecim co do długości w historii najnowszej (dłuższe były tylko wystąpienia Billa Clintona w latach 1995 i 2000). Tradycyjnie orędzie jest poświęcone głównie amerykańskiej polityce: podsumowuje osiągnięcia administracji i zapowiada najważniejsze posunięcia na przyszłość. Nie zabrakło jednak ważnych z polskiego punktu widzenia wątków związanych z polityką zagraniczną.

W tym roku, inaczej niż w ubiegłym, Trump poświęcił jej znacznie więcej miejsca. Powtórzył, że ma ona „stawiać interes Ameryki na pierwszym miejscu”. Z polskiej perspektywy w związku z tym ważne są dwa wątki, które budziły nad Wisłą obawy od początku kadencji obecnego prezydenta USA. Pierwszy to stosunek do sojuszników z Europy – którzy są przecież naszymi najbliższymi, a przez to strategicznymi partnerami. Drugi to relacja z Rosją.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie