statystyki

Embargo na broń dla Arabii Saudyjskiej nie przejdzie

autor: Łukasz Grajewski08.11.2018, 07:42; Aktualizacja: 08.11.2018, 11:19
Według wyliczeń Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI), badającego wydatki na zbrojenia poszczególnych państw, Arabia Saudyjska jest drugim importerem broni na świecie i głównym importerem sprzętu produkowanego w UE w grupie państw nienależących do wspólnoty.

Według wyliczeń Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI), badającego wydatki na zbrojenia poszczególnych państw, Arabia Saudyjska jest drugim importerem broni na świecie i głównym importerem sprzętu produkowanego w UE w grupie państw nienależących do wspólnoty.źródło: ShutterStock

Po zabójstwie Dżamala Chasodżdżiego Parlament Europejski domaga się zakazu sprzedaży broni Rijadowi . Ale dla wielu krajów jest to zbyt intratny biznes, by się na to zgodziły.

Zabójstwo saudyjskiego dziennikarza pozostaje niewyjaśnione. Chasodżdżi, krytyczny wobec władz w Rijadzie, ponad miesiąc temu został zamordowany w konsulacie Arabii Saudyjskiej w Stambule. Władze królestwa początkowo wszystkiemu zaprzeczały, by po dwóch tygodniach przyznać, że na terenie placówki faktycznie doszło do morderstwa. Trwa śledztwo prowadzone przez turecką prokuraturę. I wciąż nie wiadomo, gdzie jest ciało dziennikarza. Media spekulują, że zaraz po zabójstwie zwłoki mogły zostać poćwiartowane. Nie wiadomo także, kto zlecił to zabójstwo.

Po tych wydarzeniach Parlament Europejski 25 października przyjął rezolucję, w której wezwał państwa unijne do nałożenia wspólnego embarga na sprzedaż broni Arabii Saudyjskiej. Taką decyzję już 21 października suwerennie podjęły Niemcy. Kanclerz Angela Merkel poinformowała, że niemiecki zakaz potrwa do wyjaśnienia sprawy morderstwa.

Doktor Mariusz Marszewski z Ośrodka Studiów Wschodnich uważa wprowadzenie wspólnego embarga za mało prawdopodobne. Arabia Saudyjska jest ważnym partnerem Zachodu i gwarantem systemu bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, ale ten region jest z każdym dniem coraz mniej stabilny.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie