statystyki

Kombinowanie przy spisach wyborczych, czyli oligarchowie, hakerzy i nadgorliwcy

autor: Radosław Korzycki06.11.2018, 07:14; Aktualizacja: 06.11.2018, 07:24
W uzasadnieniu napisała, że wykreślanie z powodów drobnych formalnych nieścisłości ludzi z rejestrów wyborczych wyrządza im „nieodwracalną krzywdę” i godzi w podstawowe zasady demokracji.

W uzasadnieniu napisała, że wykreślanie z powodów drobnych formalnych nieścisłości ludzi z rejestrów wyborczych wyrządza im „nieodwracalną krzywdę” i godzi w podstawowe zasady demokracji.źródło: ShutterStock

Kampania dezinformacyjna i kombinowanie przy spisach wyborczych, czyli co wpływa na wybory w USA

Według byłego szefa CIA Johna Brennana rząd USA nie zrobił „prawie nic”, aby zabezpieczyć się przed cyberatakami w czasie wyborów. – Stoimy na bombie zegarowej – komentował w CNN.

Równocześnie służby specjalne zebrały świadectwa tego, że rosyjscy hakerzy ingerują w kampanie co najmniej 14 demokratycznych kandydatów do obydwu izb Kongresu. Chodzi o włamania na serwery, wyłudzanie na różne sposoby haseł od właścicieli skrzynek na tych serwerach, tworzenie stron łudząco podobnych do tych publikowanych przez komitety wyborcze. Zarejestrowano też kilka przypadków próby kradzieży środków z konta kampanii.

Na zlecenie Kremla

Prokuratura Generalna na trzy tygodnie przed wyborami postawiła w związku z hakowaniem kampanii zarzuty rosyjskiej obywatelce. Władze zdradziły, że współkierowała ona tzw. Projektem Lakata, w ramach którego oligarchowie związani z Kremlem przelali w ciągu ostatnich 20 miesięcy ok. 22 mln dol. na operacje sabotowania elekcji. Trop Lakaty pojawia się też w materiałach ze śledztwa, które w sprawie Russiagate i mieszania przy poprzednich wyborach prowadzi specjalny prokurator Robert Mueller.


Pozostało jeszcze 85% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie