"Wasza krew jest droga, więc oszczędzajcie ją, aby móc budować swoją ojczyznę!" - brzmi wezwanie skierowane do młodych Palestyńczyków, w którym zachęca się ich do "pokojowego demonstrowania" woli mieszkańców Strefy Gazy pragnących powrotu na palestyńskie ziemie zajęte przez Izrael.

Ze swej strony organizacja Amnesty International wezwała Izrael do "powściągliwości" w reakcjach na demonstracje inspirowane przez palestyńską organizację Hamas, która kontroluje Strefę Gazy.

Napięcie w pobliżu linii granicznej miedzy Strefą a terytorium Izraela jeszcze bardziej wzrosło, gdy jedna z rakiet wystrzelonych w środę przez Palestyńczyków trafiła w dom mieszkalny po stronie izraelskiej.

Izraelskie lotnictwo odpowiedziało zbombardowaniem dwudziestu celów w Strefie Gazy, zidentyfikowanych jako "związane z działalnością Hamasu".

Izraelski Gabinet Bezpieczeństwa podczas pięciogodzinnego posiedzenia rozważał możliwość przeprowadzenia operacji na wielką skalę przeciwko Hamasowi i rozkazał siłom zbrojnym "eskalowanie odpowiedzi" na incydenty graniczne.

Od czasu gdy 30 marca rozpoczęły się palestyńskie protesty i działania m.in. z użyciem "balonów zapalających" wzdłuż linii granicznej, pod nazwa Wielki Marsz Powrotu (na palestyńskie terytoria zajęte przez Izrael), od izraelskich kul zginęło 205 Palestyńczyków.

Po tych doświadczeniach tzw. Komitet Wielkiego Marszu Powrotu uznał, że działania podejmowane przez protestujących Palestyńczyków w pobliżu izraelskiej granicy "służą jedynie wrogowi do usprawiedliwiania zbrodni przeciwko ludności".

Według izraelskiego portalu Ynet, w tych dniach przedstawiciele wywiadu egipskiego spotykali się w Ramallah i w Gazie z palestyńskimi przywódcami, aby przygotować długoterminowe porozumienie z Izraelem. Zwrócili się do strony palestyńskiej w sprawie wynegocjowania takiego porozumienia, aby powstrzymać przemoc i zapobiec nowej eskalacji działań wojskowych ze strony Izraela. (PAP)