statystyki

Co dalej ze zmianą czasu? Na razie nie ma zgody, by przeprowadzić reformę

autor: Magdalena Cedro16.10.2018, 08:35; Aktualizacja: 16.10.2018, 08:47
Zniesienie zmiany czasu zapowiedział przed miesiącem w dorocznym orędziu przewodniczący KE Jean-Claude Juncker

Zniesienie zmiany czasu zapowiedział przed miesiącem w dorocznym orędziu przewodniczący KE Jean-Claude Junckerźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Za niecałe dwa tygodnie mieliśmy po raz ostatni przejść na czas zimowy. Kraje członkowskie nie zdołały jednak uzgodnić wszystkich szczegółów.

Zbliżająca się zmiana czasu na zimowy w nocy z 30 na 31 października ma być jedną z ostatnich. Tak chce Bruksela, która proponuje, by wiosną przyszłego roku po powrocie do czasu letniego konieczność przestawiania zegarków została zniesiona. Ale zerwanie ze zmianą czasu może być dużym kłopotem dla krajów członkowskich. Jak donosi źródło unijne, nie ma zgody co do tego, jak przeprowadzić reformę.

– O ile wszyscy zgadzają się, że trzeba odejść od sezonowej zmiany czasu, to zdania są mocno podzielone w sprawie tego, czy ma na stałe obowiązywać czas letni, czy zimowy – mówi nasz rozmówca. Są też głosy – choć jest ich mniejszość – by pozostać przy dotychczasowym modelu. Majstrowanie przy zegarkach może być problemem dla sektora transportu drogowego czy lotnictwa, więc decyzje o jego zmianie muszą być podejmowane z dużym wyprzedzeniem.

„Polska popiera propozycję zmierzającą do odstąpienia od zmian czasu” – poinformował DGP resort przedsiębiorczości. Jak dodaje, ostateczna decyzja co do tego, który czas zostanie przyjęty nad Wisłą jako stale obowiązujący, jeszcze nie zapadła. Trwają konsultacje międzyresortowe i międzynarodowe. Ministerstwo przypomniało jednak, że 72 proc. Polaków, którzy wzięli udział w internetowych konsultacjach przeprowadzonych przez Komisję Europejską, poparło czas letni.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

 • obywatel(2018-10-16 09:53) Zgłoś naruszenie 30

  " Nie ma zgody " Nie dajmy się manipulować, czas strefowy jest czasem naturalnym.

  Odpowiedz
 • Kpiarz (2018-10-16 09:11) Zgłoś naruszenie 34

  Pachnie bzdurą na kilometr. Jeżeli przestaniemy przestawiać zegarki to bez sensu jest przyjmowanieczasu letniego. No chyba że kogoś cieszy że południe będzie wypadało o13:00. Można.? Można, tylko po co......... Mało tobzdur i idiotyzmów egzystuje w naszym kraju.???

  Odpowiedz
 • patologiczna tradycja(2018-10-16 10:25) Zgłoś naruszenie 13

  A kto zapłaci za nadgodziny jesienią i brak jednej godziny wiosną? Ilość problemów wywoływanych przez zmiane czasu jest ogromna. Pomysł z epoki świeczki funkcjonujący współcześnie.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie