statystyki

Jaka przyszłość czeka Bałkany po referendum w Macedonii?

autor: Agata Domachowska11.10.2018, 07:00; Aktualizacja: 11.10.2018, 07:22
Traktowanie Bałkanów jako spójnej całości bywa zwodnicze, ponieważ taki pogląd nie pozwala na dostrzeżenie kluczowych różnic, jakie występują pomiędzy poszczególnymi narodami i państwami.

Traktowanie Bałkanów jako spójnej całości bywa zwodnicze, ponieważ taki pogląd nie pozwala na dostrzeżenie kluczowych różnic, jakie występują pomiędzy poszczególnymi narodami i państwami.źródło: ShutterStock

Chyba nie ma lepszego momentu na zadanie tego pytania niż ten, kiedy w wielu mediach na określenie sytuacji w tym regionie padają sformułowania typu „otwarcie puszki Pandory”, „kolejny kryzys”, „wzrost napięć”. Uwaga świata była ostatnio skierowana szczególnie na Macedonię, gdzie przeprowadzono ogólnonarodowe referendum.

Dotyczyło ono zawartej w czerwcu umowy grecko-macedońskiej, na mocy której ustalono, że kraj zmieni nazwę na Republikę Macedonii Północnej. Obecnie na arenie międzynarodowej występuje on pod nazwą FYROM (angielski skrót oznaczający Byłą Jugosłowiańską Republikę Macedonii).

Porozumienie to szybko okrzyknięto historycznym, bo kończącym spór trwający pomiędzy dwoma państwami od początku lat 90. Aby umowa weszła w życie, niezbędna jest jednak zgoda na ratyfikację wyrażona przez parlamenty. Premier Macedonii od początku twierdził, że zadecyduje o tym naród w ogólnonarodowym referendum. Jednak, dostrzegając możliwość niskiej frekwencji, uznał, że będzie to referendum konsultacyjne. Obywatele Macedonii w zdecydowanej większości (94 proc.) odpowiedzieli „tak” na pytanie: „Czy jesteś za członkostwem w Unii Europejskiej i NATO, akceptując umowę między Republiką Macedonii i Republiką Grecką?”. Jednak frekwencja wyniosła niespełna 37 proc. zamiast 50 proc. wymaganych, aby uznać wyniki referendum za ważne.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie