statystyki

Informacje DGP potwierdzone: IMGW czeka kadrowa burza. Pracę może stracić nawet sto osób

autor: Karolina Baca-Pogorzelska, Tomasz Żółciak24.09.2018, 07:49; Aktualizacja: 24.09.2018, 09:28
Poznaliśmy właśnie plan restrukturyzacji Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

Poznaliśmy właśnie plan restrukturyzacji Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).źródło: ShutterStock

Zwolnienia grupowe i centralizacja. Jak się dowiadujemy – pracę straci przynajmniej stu pracowników instytutu.

Poznaliśmy właśnie plan restrukturyzacji Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). Przygotowała go – jak wynika z naszych ustaleń, dość niechętnie – p.o. dyrektor naczelna Joanna Szczepańska. Plan został już przesłany do akceptacji do Anny Moskwy, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (MGMiŻŚ), które nadzoruje działalność Instytutu. To resort polecił Szczepańskiej opracowanie tego planu.

Najważniejsza zmiana będzie polegała na zwolnieniach. „Łączna redukcja personelu Instytutu, będąca wynikiem optymalizacji, sięga 100 etatów, co przekłada się na roczną oszczędność w wysokości ok. 8 mln zł. Ponieważ jednak liczba zwalnianych pracowników przekracza 30 osób, wejdziemy w procedurę zwolnień grupowych. Z jednej strony wydłuża to cały proces o okres konsultacji regulaminu zwolnień grupowych z organizacjami związków zawodowych i narażenia Instytutu na szereg procesów przed sądami pracy. Z drugiej zaś strony powoduje konieczność wypłacenia dodatkowych trzymiesięcznych odpraw zwalnianym w tym trybie pracownikom” – przestrzega Szczepańska w piśmie do resortu.

Likwidacja placówek

Plan zakłada też likwidację oddziałów IMGW w Gdyni, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Katowicach, gdzie mieści się Ośrodek Technicznej Kontroli Zapór. Zniesione zostaną również dwa biura prognoz meteorologicznych w Szczecinie i Wrocławiu, a ich obowiązki przejmie pięć pozostałych biur. Przestanie istnieć biuro prognoz hydrologicznych w Poznaniu, a jego zadania zostaną scedowane na biuro we Wrocławiu. Do tego dochodzi „pełna centralizacja obsługi działalności merytorycznej (np. administracja, finanse, księgowość, kadry, płace, informatyka)”.


Pozostało 40% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

 • ona(2018-10-09 08:56) Zgłoś naruszenie 80

  pani "dyrektor" zniszczy do końca co zostało z instytutu, współczuję pracownikom którzy jeszcze tam są.

  Odpowiedz
 • bob99(2018-12-18 02:41) Zgłoś naruszenie 40

  Właśnie moją żonę zwolnili rok przed emeryturą .Prawnicy wykombinowali Przeniesienie do Warszawy Walka w PIP bez sensu ,Bo obowiązuje wpłata 5% zarobku rocznego i efekt w sądzie nie jest pewny, dlatego ,rezygnują i przyjmują porozumienie. Taka to jest ochrona przedemerytalna. Szok i załamanie

  Odpowiedz
 • Agnieszka 123(2018-12-14 12:30) Zgłoś naruszenie 21

  Doprowadzają do zwolnień nawet długoletnich pracowników w okresie ochrony przedemerytalnej proponując porozumienie zmieniające miejsce pracy z krakowa do warszawy. Oczywiste jest , że nikt rok przed emeryturą nie zdecyduje się w ciągu 2 dni na tak diametralną zmianę. Nieludzkie, nieetyczne traktowanie! Droga redakcjo błagamy o upublicznienie tematu.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie