Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej złożyło wniosek o uruchomienie rezerwy celowej na rzecz stojącego na skraju bankructwa Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W lipcu DGP jako pierwszy opisał kłopoty jednostki.
Resort nie zdradza szczegółów dotyczących kwoty, o jaką wnioskuje dla IMGW. Potwierdza jedynie, że został złożony wniosek o uruchomienie dodatkowych pieniędzy. – Ostateczna kwota jest przedmiotem uzgodnień rządowych – ucina Michał Kania z biura prasowego ministerstwa. W grę może wchodzić nawet kilkadziesiąt milionów złotych.
Oficjalnie nie wiadomo, kiedy będzie zgoda na uruchomienie rezerwy. W rozmowie z IAR wiceminister gospodarki morskiej Anna Moskwa wskazała, że wnioskiem zajmuje się obecnie komitet programowania prac rządu oraz że niewykluczone, iż dodatkowe pieniądze dla instytutu pojawią się jeszcze w tym miesiącu.
Trzy miesiące temu ujawniliśmy, że kasa stuletniego IMGW świeci pustkami. Nie ma pieniędzy na naprawę radaru w Rzeszowie (1 z 8 takich w Polsce), a zagrożona jest nie tylko prognoza pogody, ale ochrona meteo dla lotnictwa cywilnego, co w skrajnej sytuacji groziło nawet zamknięciem przestrzeni powietrznej nad Polską.
Jak pisaliśmy w ubiegłym tygodniu, od 2019 r. – po zmianie ustawy – Prawo wodne – IMGW ma wrócić do formuły finansowania z budżetu państwa, a nie przez Wody Polskie, jak w tym roku. Do tej pory Wody Polskie wypłaciły placówce łącznie ok. 35 mln zł, choć jej roczny, niezbędny do funkcjonowania budżet opiewa na ok. 95 mln zł.
Po drodze podejmowane były inne próby pozyskania środków dla IMGW. Nie udało się np. zdobyć dotacji z Urzędu Dozoru Technicznego (nadzorowanego przez minister Jadwigę Emilewicz). Dlatego MGMiŻŚ złożyło wniosek o dofinansowanie instytutu z rezerwy celowej, co miałoby podreperować finanse już teraz. Pieniądze bowiem skończyły się w wakacje, a IMGW szykuje się do zwolnień grupowych ok. 10 proc. załogi. Czy uda się tego uniknąć? IMGW nie odpowiada wprost, ale wydaje się, że nie. Zwłaszcza że cięcia kadr mają dać 7 mln zł oszczędności w skali roku.
– Uruchomienie rezerwy celowej jest w gestii nadzorującego IMGW, czyli Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, który w złożeniu wniosku widzi potrzebę dofinansowania działalności państwowej służby hydrologiczno-meteorologicznej. Instytut uczestniczył w procesie przygotowania wniosku m.in. przez złożenie zapotrzebowania na środki niezbędne do bieżącej działalności w 2018 r. – mówi nam Katarzyna Bieniek, rzeczniczka IMGW. – Poszukiwanie środków na dofinansowanie działalności merytorycznej oraz redukcja kosztów pośrednich to jedne z przyczyn optymalizacji działań IMGW. Równocześnie nadszedł czas, aby po destrukcyjnych działaniach kierownictwa z lat 2006–2015 znacząco usprawnić działania i starać się odbudować instytut. W setną rocznicę powołania powinien on wejść jako odnowiona i jeszcze lepiej funkcjonująca instytucja działająca dla państwa i społeczeństwa – dodaje.