statystyki

Iran: Gospodarka odczuwa decyzję Trumpa. Ludziom żyje się coraz ciężej

autor: Bartłomiej Niedziński03.07.2018, 07:27; Aktualizacja: 03.07.2018, 07:32
Pozbawienie Iranu możliwości eksportu ropy będzie bolesnym ciosem dla tego kraju, ale w pierwszej kolejności dla frakcji reformatorskiej.

Pozbawienie Iranu możliwości eksportu ropy będzie bolesnym ciosem dla tego kraju, ale w pierwszej kolejności dla frakcji reformatorskiej.źródło: ShutterStock

Demonstracje związane z pogarszającym się poziomem życia będą coraz częstsze. Ale raczej nie zmienią polityki władz.

Wypowiedzenie przez Donalda Trumpa porozumienia nuklearnego z Iranem coraz silniej odbija się na gospodarce tego kraju, a to z kolei wywołuje kolejne antyrządowe protesty. Jednak na razie nic nie wskazuje na to, aby miały one zachwiać irańskim reżimem, który w kwestii programu nuklearnego raczej usztywnia pozycję.

Najpoważniejsze demonstracje trwają w mieście Chorramszahr w południowo-zachodniej części kraju, gdzie w miniony weekend protestujący zaatakowali budynki rządowe. Według władz ranna została jedna osoba, ale nieoficjalne doniesienia mówią nawet o kilku zabitych wskutek użycia broni przez siły bezpieczeństwa. Bezpośrednią przyczyną tamtych zamieszek jest deficyt wody pitnej będący efektem suszy, ale także złego zarządzania zasobami wodnymi przez władze. Cały czas niespokojnie jest też w Teheranie, gdzie w zeszłym tygodniu na ulice wyszli kupcy z Wielkiego Bazaru – zazwyczaj lojalni wobec władz – skarżąc się, że wobec dramatycznego osłabienia irańskiego riala handel przestaje być opłacalny.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie