„Musimy robić wszystko, żeby imiona i nazwiska tych, których grobów jeszcze nie odnaleźliśmy, były znane, by ich szczątki były pochowane w godny sposób” – powiedział Adam Kwiatkowski.

Kwiaty pod Krzyżem Katyńskim na cmentarzu wojskowym w Grodnie złożyli członkowie delegacji kierowanej przez ministra Kwiatkowskiego, którym towarzyszyli przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP w Grodnie i działacze Związku Polaków na Białorusi. Uczczono także pamięć obrońców Grodna, straconych przez Sowietów w czasie kampanii wrześniowej 1939 roku i żołnierzy poległych w wojnie polsko-bolszewickiej z lat 1919-1920. Polska delegacja odwiedziła również grób pisarki Elizy Orzeszkowej.

„To bardzo ważne, że są tu miejsca, gdzie są pochowani bohaterowie naszej historii, którzy walczyli o Polskę w różnych czasach. W dużej części to dzięki nim jest ona dzisiaj wolna i niepodległa” – powiedział Kwiatkowski. Podkreślił, że nie wszyscy zginęli na polach bitewnych, lecz wielu zostało rozstrzelanych „za to, że byli Polakami”.

„Jestem wdzięczny tym, którzy tutaj dbają o polskie miejsca pamięci” – powiedział Kwiatkowski, dodając, że miejscowi Polacy są przykładem „prawdziwego patriotyzmu”.

Adam Kwiatkowski, sekretarz stanu w kancelarii prezydenta RP, odpowiedzialny za kontakty z Polonią i Polakami za granicą, przebywa z dwudniową wizytą na Białorusi na zaproszenie Związku Polaków na Białorusi.

Z Grodna Justyna Prus (PAP)