statystyki

Cios w irańskich reformatorów. Co dalej z umową nuklearną?

autor: Bartłomiej Niedziński10.05.2018, 07:39; Aktualizacja: 10.05.2018, 07:54
Hassan Rouhani, prezydent Iranu

Upadek porozumienia będzie polityczną klęską prezydenta Rouhaniegoźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Jason Alden

Decyzja prezydenta Donalda Trumpa zwiększa szanse na to, że Teheran będzie chciał zbudować bombę atomową

Choć politycy z Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii zapewniali wczoraj, że umowa nuklearna z Iranem – mimo wycofania się z niej Stanów Zjednoczonych – pozostaje w mocy, to jej przetrwanie stoi pod dużym znakiem zapytania. Wiele zależy od reakcji samego Teheranu, która jak na razie jest dość powściągliwa.

– Poleciłem ministerstwu spraw zagranicznych negocjować w najbliższych tygodniach z krajami europejskimi oraz z Rosją i Chinami. Jeśli dojdziemy do wniosku, że możemy w pełni osiągać korzyści z porozumienia z innymi jego stronami, pozostanie ono w mocy – oświadczył wczoraj irański prezydent Hassan Rouhani, który mocno forsował zawarcie porozumienia z mocarstwami. Dodał jednak, że jeśli nie będzie to możliwe, Iran wznowi wzbogacanie uranu i inne prace nad programem jądrowym.

Podpisana w 2015 r. umowa, nazywana w skrócie JCPOA, przewiduje, że w zamian za zamrożenie przez Iran programu nuklearnego i dopuszczenie międzynarodowych inspektorów zniesione zostaną nałożone na ten kraj sankcje. We wtorek amerykański prezydent Donald Trump wypowiedział tę umowę, argumentując, że ma ona wiele luk i wcale nie powstrzyma Teheranu przed budową broni jądrowej.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie