statystyki

Polski urzędnik szpiegował dla Rosjan na rzecz Nord Stream 2. Grozi mu 10 lat więzienia

autor: Karolina Baca-Pogorzelska27.03.2018, 07:45; Aktualizacja: 27.03.2018, 08:04
Marka W. nie kojarzy także sekretarz stanu w resorcie gospodarki w latach 2013–2015 Jerzy Witold Pietrewicz. W resorcie energii z kolei usłyszeliśmy, że odpowiednim źródłem informacji są służby specjalne, ponieważ szef resortu Krzysztof Tchórzewski jest nieobecny.

Marka W. nie kojarzy także sekretarz stanu w resorcie gospodarki w latach 2013–2015 Jerzy Witold Pietrewicz. W resorcie energii z kolei usłyszeliśmy, że odpowiednim źródłem informacji są służby specjalne, ponieważ szef resortu Krzysztof Tchórzewski jest nieobecny.źródło: ShutterStock

ABW potwierdziła zatrzymanie urzędnika podejrzanego o szpiegostwo na rzecz Rosji. Grozi mu 10 lat więzienia. Według informacji portalu Energetyka24.com zatrzymany 23 marca Marek W. to wieloletni (od 2007 r.) pracownik najpierw Ministerstwa Gospodarki, a potem resortu energii. Służby oskarżają go o przekazywanie Rosjanom strategicznych informacji dotyczących działań polskiego rządu w sprawie budowy drugiej nitki gazociągu Nord Stream z Rosji do Niemiec.

Najpierw miało być to możliwe dzięki jego pracy w departamentach energetycznych (jego CV mówi o biegłej znajomości prawa energetycznego oraz krajowej infrastruktury energetycznej), potem związanych z funduszami unijnymi (pozyskiwanie finansowania projektów). – Nie kojarzę, żebym miał z nim kiedykolwiek styczność – mówi DGP Janusz Piechociński, były wicepremier i minister gospodarki w rządzie PO–PSL. – Na pewno nie był ani na naradach kierownictwa, ani na spotkaniach związanych stricte z energetyką, ani przy ustalaniu szczegółów ustaw – zapewnia.

Marka W. nie kojarzy także sekretarz stanu w resorcie gospodarki w latach 2013–2015 Jerzy Witold Pietrewicz. W resorcie energii z kolei usłyszeliśmy, że odpowiednim źródłem informacji są służby specjalne, ponieważ szef resortu Krzysztof Tchórzewski jest nieobecny. Z ministrem nie udało nam się skontaktować. – Marek W. został aresztowany na trzy miesiące. To czas na przygotowanie ewentualnego aktu oskarżenia. Na tę chwilę nie mogę powiedzieć, czy będą kolejne zatrzymania czy zarzuty – powiedział DGP Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

Gdy w mediach pojawiły się informacje o tym, kim może być podejrzany o szpiegostwo na rzecz Rosji Marek W., jednocześnie pojawiło się mnóstwo pytań do dziennikarzy piszących o energetyce. Marek W. to człowiek, który kilka lat temu założył na Facebooku grupę dyskusyjną Energy Insight (autorka jest jej członkiem, a od niedawna także administratorem). Liczyła ponad 600 osób, a wśród nich byli m.in.: minister rozwoju Jerzy Kwieciński, posłanka PiS Izabela Kloc, poseł PO Krzysztof Gadowski, wielu dziennikarzy i ekspertów z branży. Wczoraj po południu grupa zaczęła się kurczyć.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (5)

 • Polak(2018-03-27 11:02) Zgłoś naruszenie 50

  Na razie mamy podejrzanego o działanie na rzecz wywiadu Rosji...ale przecież to tak szczególik...

  Odpowiedz
 • Ocalały z watahy(2018-03-27 08:26) Zgłoś naruszenie 45

  M.in. w takich przypadkach winna być przywrócona i stosowanw KARA ŚMIERCI! Bo za zbrodnie przeciw swojemu państwu i narodowi grozi mu do 10 lat, więc dostanie 4, odsiedzi 2 w 3 osobowym pokoju z tv i iternetem, a szkody które wyrządził za judaszowe srebrniko-ruble odbić się mogą na całym Państwie. Zresztą to mogła być chłodna kalkulacja, dwa lata w wygodnej celi i ustawiony na resztę życia. To jest demoraluzujące dla innych potencjalnych naśladowców, a zatem CZAPA i niech działa odstraszająco.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Alek(2018-03-27 08:33) Zgłoś naruszenie 23

  Nie dziwne ze ten Pan na stanowisku był od 2007r.? Wybory pod koniec 2007r. wygrało PełO - Sąd Najwyższy – Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych po rozpatrzeniu protestów wyborczych uchwałą z 17 stycznia 2008 uznał wybory za ważne.

  Odpowiedz
 • ATU(2018-03-27 13:16) Zgłoś naruszenie 00

  "zatrzymanie urzędnika podejrzanego o szpiegostwo": SANKCJE DLA POLSKI - - KONIECZNE!!!!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie