statystyki

Nie jesteśmy narodem, który potrafi działać w grupie. Walczymy, ale nie tworzymy

autor: Dorota Kalinowska17.02.2018, 19:00
"Czarny protest"

"Czarny protest"źródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Sławomir Kamiński Agencja Gazeta

Jak już zwyciężymy, to zabraknie nam zapału, by dalej budować i tym samym czerpać korzyści z tego, co zdobyliśmy. Jesteśmy społeczeństwem wiecznie walczącym, a nie tworzącym.

Wychodzi Polak na ulicę i...

...krzyczy głośno, protestuje zażarcie. Ale wbrew pozorom nie jesteśmy narodem, który potrafi działać w grupie, myśleć zespołowo, a tym samym protestować, strajkować, maszerować w imię słusznej sprawy lub przynajmniej popierać tych, którzy się buntują po to, by zmienić rzeczywistość na lepszą. Na ogół skupiamy się na swoich partykularnych interesach. Brakuje nam demokratycznego ducha w działaniu.

Ale przecież ostatnio skrzyknęli się choćby lekarze. O protestach w obronie sądów i konstytucji nie wspominając.

Tyle że tu nakładają się dwie kwestie. Pierwsza to zbieżność partykularnych interesów, wynikająca z myślenia: ja zarabiam mało, kolega zarabia mało, inni na podobnych stanowiskach też zarabiają mało, więc protestujemy razem. Innymi słowy: Każdy z nas dostanie więcej, jeśli będziemy dochodzić swojego ramię w ramię. Choć nie da się też ukryć, że protesty lekarzy miały głębszy sens. Nie chodziło tylko o podwyżki płac.


Pozostało jeszcze 84% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny

Reklama

Komentarze (8)

  • Bert(2018-02-17 19:24) Zgłoś naruszenie 1012

    Paniusia dr, a głupia.

    Odpowiedz
  • Bonifacy(2018-02-17 23:48) Zgłoś naruszenie 109

    Ale bzdury...na czyje zamówienie ten artykuł?..a to ,że większość Polaków popiera PIS...popiera partie walczącą z wyzyskiem i zlodziejstwem,realizującą nasz interes narodowy..a nie niemiecki czy francuski?...celowo próbuje się nas ośmieszyć,przedstawic jako naród pieniaczy i oszołomów...a ostatnio i naród faszystow...narod niezdolny do samostanowienia...jestesmy pracowici i nie brakuje nam talentów...nie ma co się sugerować takimi zakompleksionymi artykulikami....

    Odpowiedz
  • FFF(2018-02-18 03:47) Zgłoś naruszenie 53

    Cos w tym jest. Nie wynika to jednak z niecheci łaczenia sie Polakow ale z proby dzielenia nas prze innych, czesto zagranicznych graczy ktorzy maja swoje interesy w tym aby Polacy byli podzieleni. Chocby przyklad zwiazkow zawodowych ktore sa w Polsce bardzo słabe a na zachodzie maja sie całkiem dobrze. Tym bardziej nalezy sie temu przeciwstawiac a grupy wpływu eliminowac .

    Odpowiedz
  • Wikta(2018-02-19 07:39) Zgłoś naruszenie 40

    Napisała prawdę która już dzieli, pieniaczy nikt nie chce o czym świadczy historia.

    Odpowiedz
  • Piotr(2018-02-18 07:12) Zgłoś naruszenie 31

    Ja to widzę trochę inaczej. Na przestrzeni wieków byliśmy , jako Polska i Polacy. Najpierw skłócani przez sąsiadów, później przez nich podzieleni. Nie od dziś wiadomo że w pokomunistycznej Polsce, do sejmu i senatu przychodzili panowie z walizkami pieniędzy. W taki sposób w dalszym ciągu wpływa się na podział między Polakami.

    Odpowiedz
  • Ula(2018-02-18 08:44) Zgłoś naruszenie 26

    Następny doktór pokazuje" nicość" polskiego narodu.

    Odpowiedz
  • ?(2018-02-18 09:20) Zgłoś naruszenie 26

    czy ta pani liczy na jakąś nagrodę, może Nobla za pisanie takich bzdur?

    Odpowiedz
  • wstydz sie dziennikarzyno(2018-02-18 09:07) Zgłoś naruszenie 24

    Powinno byc napisane : Jestesmy Narodem,który nie potrfi działac w gupie. DZIENNIKARZU WRÓC DO SZKOŁY.

    Odpowiedz