Hongkong próbuje wykorzystać Pas i Szlak

autor: Bartłomiej Niedziński13.12.2017, 07:44; Aktualizacja: 13.12.2017, 08:31
Wartość obrotów handlowych Hongkongu przekroczyła w 2016 r. bilion dolarów amerykańskich

Wartość obrotów handlowych Hongkongu przekroczyła w 2016 r. bilion dolarów amerykańskichźródło: ShutterStock

Sztandarowy projekt Pekinu oznacza większą konkurencję, lecz także większy rynek do podziału. Pachnący port już się do tego szykuje

Choć Hongkong przestał być główną bramą do handlu z Chinami, uważa, że nadal ma w ręku atuty, których nie mają porty na kontynencie, a forsowaną przez Pekin inicjatywę Nowego Jedwabnego Szlaku postrzega bardziej jako szansę niż zagrożenie.

Jedną z podstaw gospodarczego sukcesu Hongkongu od zawsze był handel, w tym zwłaszcza pośrednictwo. Wystarczy powiedzieć, że handel i logistyka odpowiadają za 22 proc. PKB tego terytorium, a wartość obrotów handlowych przekroczyła w 2016 r. bilion dolarów amerykańskich, co dawało mu ósme miejsce na świecie. Dla porównania obroty handlowe kontynentalnych Chin to 3,7 bln dol., z tym, że mają one 1,4 mld mieszkańców, a Hongkong – 7,4 mln.

Ale pozycja Hongkongu się zmienia – i to niekoniecznie na lepsze. Gdy w 1997 r. brytyjska wówczas kolonia wracała pod zwierzchnictwo Pekinu, była zdecydowanie największym i jedynym tak naprawdę nowoczesnym portem Chin i kluczem do gospodarczego rozwoju tego kraju. To przez Hongkong płynął zagraniczny kapitał do Kraju Środka i z tego powodu to Pekin bardziej potrzebował Hongkongu niż odwrotnie.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie