W czwartek po południu, w północnej części zamku osunął się słup, który pociągnęły za sobą fragmenty sklepienia. W katastrofie nikt nie ucierpiał - część budowli, w której doszło do katastrofy była wyłączona z użytkowania od dwóch tygodni po tym, jak stwierdzono tam pęknięcia.

"W zamku prowadzone są obecnie badania geodezyjne i geologiczne" - powiedziała w piątek dziennikarzom dyrektor Zamku Książąt Pomorskich Barbara Igielska. "Sprawdzamy w tej chwili także instalacje deszczowe i sanitarne. Postanowiliśmy również zabezpieczyć zamek do rana we wtorek. Do tego czasu obiekt będzie nieczynny dla zwiedzających. W piątek pracownicy zostali zwolnieni do domu, żeby w spokoju prowadzić badania" - dodała.

Stefan Nowaczyk, który nadzorował budynek powiedział, że jest jeszcze za wcześnie na podawanie przyczyn osunięcia. Jak dodał, specjaliści sprawdzają wiele hipotez i niczego nie wykluczają.

Nowaczyk pytany czy można było spodziewać się takiej sytuacji odpowiedział, że katastrofy nic nie zapowiadało, również wykonywane badania kontrolne nie wskazały na takie zagrożenie.

Potwierdził także, że zarysowania są też widoczne w innym skrzydle zamku, ale jego zdaniem są "drobne i nic nieznaczące", ale "monitorowane".

Po katastrofie na zamku uszkodzone są: Sala Elżbietańska, Sala Króla Eryka Pomorskiego, część budynku na dole, w której były szatnia i hol wejściowy, oraz sala Teatru przy Krypcie.

Wydarzenia kulturalne organizowane przez Zamek Książąt Pomorskich do najbliższego wtorku zostały odwołane. W tym roku nie odbędzie się także Noc Muzeów na Zamku. Zgodnie z planem odbyć ma się natomiast, zaplanowany na najbliższą sobotę w Operze na Zamku, recital Artura Rucińskiego. Opera zlokalizowana jest w innej, niezagrożonej części zamku.

Jesienią 2015 r. zakończyła się modernizacja północnego skrzydła Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Prace rozpoczęły się na początku 2014 r. Koszt inwestycji wyniósł blisko 27 mln zł, z czego wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego to prawie 17 mln zł.

Remont obejmował m.in. wymianę wszystkich instalacji oraz stolarki i położenie nowej ceglanej posadzki, charakterystycznej dla renesansu. Skrzydło po remoncie miało nawiązywać do siedemnastowiecznego wyglądu i czasów panowania księcia Jana Fryderyka.

Skrzydło północne Zamku Książąt Pomorskich to najważniejsza historycznie część obiektu, który został zbudowany na miejscu pierwszej rezydencji książęcej zamieszkiwanej przez stulecia przez władców Pomorza Zachodniego.

Murowane budowle na wzgórzu zamkowym w Szczecinie wzniesiono w XIV w. Później zamek wielokrotnie przebudowywano. W XIX w. miał tu siedzibę garnizon pruski. W 1944 r. został zniszczony podczas alianckich nalotów na miasto. Po wojnie zamek został odbudowany w stylu renesansowym. (PAP)